Maska Bahtinova, czyli jak poradzić sobie z ostrością w astrofotografii

Maska Bahtinowa to specjalna przesłona mocowana u wlotu tubusa teleskopu lub przed obiektywem refraktora lub obiektywu aparatu fotograficznego.Jej zadaniem jest pomoc precyzyjnego ustawiania ostrości i jest szczególnie użyteczna w astrofotografii do ustawiania ostrości na matówce lustrzanki.

Gwiazdy obserwowane przez maskę Bahtinowa mają specyficzny wygląd, gdyż obraz gwiazdy przekształcany jest w obraz trzech linii. Maski Bahtinowa dostępne są w różnych rozmiarach w zależności od średnicy obiektywu i wszystko co musimy zrobić, to tak ustawić wyciąg teleskopu, by tzw. wąsy były symetryczne i równej długości. Jakiś czas temu opisywałem sposób samodzielnej konstrukcji i wykonania maski przy pomocy wzorów, wydruków i trochę pracy manualnej.

Obecnie wiele masek wykonanych jest w technologii wydruku 3D, który stał się tani i powszechnie dostępny. Zawsze problem jest z doborem średnicy maski dlatego zamieszczam plik który pomoże wygenerować odpowiednio dobraną maskę Bahtinowa dla naszego sprzętu. Plik jest zapisany w formacie OpenSCAD.

Dodatkowo zamieszczam oprogramowanie Bahtinov grabber, które pomoże w ustawieniu sprzętu optycznego przy pomocy wykonanej maski. Kolejnym plikiem BahtinovMaskGuide, który pokazuje na ekranie monitora zasadę działania maski Bahtinowa.

Wiele gotowych wzorów masek dostępnych jest na stronie: Thingiverse. Zachęcam do wykonania tego niezbędnego przyrządu samodzielnie, gdyż koszt będzie niewspółmiernie niższy do gotowych produktów dostępnych w sklepach astronomicznych.

[products ids=”4386″]

_______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to