Maska Bahtinova – samodzielne wykonanie

Maska Bathinova tu układ montowany przed obiektywem (lustrem) naszego teleskopu by precyzyjnie ustawić ostrość za pomocą rozszczepienia światła. Tam gdzie nasze oko uznaje iż obraz jest ostry nie jednokrotnie okazuje się iż brakuje jeszcze odrobinkę by ostrość była idealna.

Maska Bathinova to już dość popularna technika wśród amatorów fotografowania nieba. Przy jej pomocy na matrycy powstaje obraz interferencyjny gwiazdy i wszystko co musimy zrobić, to tak ustawić wyciąg teleskopu, by tzw. wąsy były symetryczne i równej długości.

Zasada działania maski pokazana jest na filmie : Zasada działania maski .

Do samodzielnego wykonania maski potrzebujemy : komputera z drukarką oraz nożyka do tapet. Na stronie : astrojargon mamy generator maski, gdzie otrzymujemy plik który musimy wydrukować a następnie wyciąć z papieru, kartonu itp. Kolejny etap to zrobienie pierścienia na teleskop podobnie jak w przypadku filtrów słonecznych. i w zasadzie maskę mamy gotową.

Do poprawnej oceny tej właściwości naszego obrazu testowego możemy posłużyć się specjalnym programem Bahtinov Grabber. Tu całość sprowadza się do takiego ustawienia układu optycznego by program zaakceptował wyniki.