Obserwacje nieba podobnie jak każdy inny eksperyment czy doświadczenie wymaga przygotowanie do jego przeprowadzenia, zarówno od strony merytorycznej jak i praktycznej. Aby obserwacje sprawiały przyjemność i radość poznawania należy do nich przygotować obserwatorów.
Przygotowanie proponuję przeprowadzić pod dachem by nie rozczarować uczniów oraz pozwolić na przygotowanie pomocy naukowych i wytłumaczyć przebieg zjawisk jakie zachodzą na nocnym (lub dziennym) niebie. W zależności od wieku obserwatorów dysponują oni różnym przygotowaniem merytorycznym, przeprowadzanych na lekcjach geografii, przyrody czy fizyki. Jak powszechnie wiadomo na nieboskłonie posługujemy się od dawnych czasów gwiazdozbiorami by ułatwić odszukiwanie obiektów, a zarazem w pewien chronologiczny i mityczny sposób zobrazować abstrakcyjne kształty u ułożenie gwiazd na niebie. By swobodnie poruszać się w wyszukiwaniu obiektów jakie chcemy obserwować musimy poznać i nauczyć naszych podopiecznych gwiazdozbiorów. Przedstawię tutaj dwa sposoby: pierwszy przy pomocy analogowych pomocy naukowych czyli samodzielne konstruowanie obrotowej mapy nieba oraz cyfrowy przy pomocy dostępnego oprogramowania na smartfony lub tablety.
Obrotowa mapa nieba to “przyrząd” który znany jest miłośnikom astronomii od dawna, można nabyć gotowe mapy w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym lub wykonać ją samodzielnie co sprawi wielką przyjemność wykonującym je uczniom. Schemat takiej mapy do samodzielnego wykonania możemy pobrać m. in. ze strony : Obrotowa Mapa Nieba. Wykonana mapa nieba pokazuje nam wygląd nieba o określonej porze i o określonej godzinie co umożliwia łatwą orientację i rozpoznawanie obiektów na niebie.
Kolejnym sposobem umożliwiającym łatwe poruszanie się na nieboskłonie są programy na urządzenia przenośne. Na każdy system operacyjny dostępne są programy typy planetarium które po włączeniu funkcji GPS w bardzo łatwy sposób pokazują nam niebo nad głową. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, o którym będę pisał w dalszych tekstach czyli przygotowanie wzroku do obserwacji (ciemności), większość z programu posiada funkcję trybu nocnego lecz włączenie tej funkcji nie następuje automatycznie i wzrok wcześniej przyzwyczajony do ciemności traci swoje właściwości.