Data

12 - 13 sie 2022
Zakończony

Czas

22:00 - 03:00

Noc Spadających Gwiazd – Perseidy 2022

Maksimum roju Perseidów to tradycyjnie noc w którą wiele osób patrzy w nocne niebo w oczekiwaniu na “spadające gwiazdy”.  Niestety tegoroczne maksimum zbiega się z pełnią Księżyca więc warunki do obserwacji nie będą sprzyjające.

Ten jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów pojawiających się na letnim niebie trwa od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Maksimum, czyli noc kiedy możemy się spodziewać największej ilości zjawisk wypada rokrocznie pomiędzy 12 a 14 sierpnia. W 2022 roku najwięcej “spadających gwiazd” , czyli maksimum roju, obserwować będzie można w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Rój Perseidów (zwanych również “łzami świętego Wawrzyńca”) związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która na swojej drodze zostawia drobinki pyłu i okruchy, które wpadając w ziemską atmosferę ulegają spalaniu. Nazwa roju pochodzi od radiantu czyli miejsca pozornego z którego “wylatują” meteory. Znajduje się on niedaleko od gwiazdy “η Persei” w gwiazdozbiorze Perseusza.

Moja Astronomia - Radosław B. Ambroży

Organizator

Moja Astronomia - Radosław B. Ambroży
Email
kontakt@mojaastronomia.pl
Strona internetowa
https://mojaastronomia.pl/
Kod QR

Prowadzący

  • Radosław B. AMBROŻY
    Radosław B. AMBROŻY

    Miłośnik astronomii, twórca pierwszego polskiego forum internetowego miłośników astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, pracownik Obserwatorium Astronomicznego im. T. Banachiewicza na Lubmoirze.

    Na co dzień właściciel firmy IT oraz twórca i redaktor naczelny lokalnych mediów KMY.pl.

Czas lokalny

  • Strefa czasowa: America/New_York
  • Data: 12 sie 2022
  • Czas: 16:00 - 21:00