Pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Agencje kosmiczne NASA, ESA i CSA ogłosiły, że wielokolorowe obrazy i dane spektralne z pierwszych miejsc obserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostaną opublikowane 12 lipca 2022 r.
Pierwsze zdjęcia jakie zobaczymy zostały wybrane przez międzynarodowy komitet przedstawicieli NASA, ESA, CSA oraz Space Telescope Science Institute. Będą to następujące obiekty:
- Mgławica Carina. Mgławica Kil jest jedną z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie, położoną około 7600 lat świetlnych stąd w południowej konstelacji Kilu. Mgławice to gwiezdne żłobki, w których tworzą się gwiazdy. Mgławica Carina jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca.
- WASP-96 b (widmo). WASP-96 b to gigantyczna planeta poza naszym Układem Słonecznym, składająca się głównie z gazu. Planeta, położona prawie 1150 lat świetlnych od Ziemi, okrąża swoją gwiazdę co 3,4 dnia. Ma około połowę masy Jowisza, a jej odkrycie ogłoszono w 2014 roku.
- Mgławica Pierścień Południowy. Mgławica Pierścień Południowy, to mgławica planetarna – rozszerzający się obłok gazu, otaczający umierającą gwiazdę. Ma średnicę prawie pół roku świetlnego i znajduje się około 2000 lat świetlnych od Ziemi.
- Kwintet Stephana: Około 290 milionów lat świetlnych stąd Kwintet Stephana znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Godny uwagi jest fakt, że jest to pierwsza zwarta grupa galaktyk odkryta w 1877 roku. Cztery z pięciu galaktyk w kwintecie są uwikłane w kosmiczny taniec powtarzających się bliskich spotkań.
- SMACS 0723: Masywne gromady galaktyk na pierwszym planie powiększają i zniekształcają światło obiektów znajdujących się za nimi, umożliwiając wgląd w głębokie pole zarówno w skrajnie odległych, jak i wewnętrznie słabych populacjach galaktyk.
Czas lokalny
- Strefa czasowa: America/New_York
- Data: 12 lip 2022
- Czas: 10:30 - 11:30