Wraca kometa na której lądowała Rosetta, mozna ją obserwować na nocnym niebie

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko stała się jedną z najbardziej znanych ze wszystkich komet okresowych. Kometa 1P/Halley jest bezsprzecznie archetypową i najsłynniejszą kometą okresową ale to właśnie kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko była celem spektakularnie i co najważniejsze udanej misji Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Sonda Rosetta znajdowała się na pokładzie małego pojazdu lądującego o nazwie Philae, który wylądował na powierzchni właśnie tej komety i przesłał kilka pamiętnych obrazów. Dwunastoletnia misja Rosetty zakończyła się we wrześniu 2016 r., kiedy to kontrolerzy projektu i naukowcy postanowili zderzyć statek kosmiczny z kometą.

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko to kometa z rodziny Jowisza, klasyfikowana jako komety krótkookresowe o okresach orbitalnych krótszych niż 20 lat (okres 67P wynosi 6,44 lat), których orbita jest pod wpływem ogromnego przyciągania grawitacyjnego gigantycznej planety. Wizyty w sąsiedztwie Jowisza w ciągu ostatnich 180 lat głęboko wpłynęły na odległość peryhelium komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, zmniejszając ją z około 4 AU do około 1,21 AU.

 

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko została odkryta na kliszach fotograficznych w 1969 roku przez radzieckich astronomów, nieżyjącego już Klima Iwanowicza Churyumowa i Swietłanę Iwanownę Gierasimienko.

W przeciwieństwie do powrotu który był w 2015 roku, kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko ma teraz znacznie lepsze warunki do obserwacji i jest już pod stałą obserwacją astronomów amatorów od późnej wiosny. Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko osiąga peryhelium 2 listopada, kiedy znajduje się w odległości 181 milionów kilometrów (1,21 AU) od naszej gwiazdy. Najbliżej Ziemi znajduje się 12 listopada, kiedy znajduje się w odległości 62,8 miliona kilometrów (0,42 AU).

Kometa jest widoczny na dobrej wysokości nad wschodnim horyzontem około północy czasu GMT i osiąga kulminację we wczesnych godzinach. Na początku tego miesiąca podąża na wschód przez Bliźnięta, leżące 3,3 stopnia na zachód od jasności +4 mag. Churyumov-Gerasimienko następnie wchodzi w Raka 12 listopada. Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko obecnie świeci z jasnością około +9,5 do +10 mag. Zdjęcia pokazują, że ma ładny warkocz o długości co najmniej 10 minut kątowych. Churyumov-Gerasimenko pozostanie w Raku przez cały grudzień i miejmy nadzieję, że pozostanie blisko maksymalnej jasności.

 


______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową