
Model Gwiazdy Eta Carinae jest oparty na obserwacjach na wielu długościach fali
Kiedyś była to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, łatwo widoczna dla żeglarzy nawigujących po południowym niebie w połowie lat czterdziestych XIX wieku. Ale gwiazda Eta Carinae po krótkim wybuchu szybko zniknęła w niepamięc. Teraz, ponad półtora wieku później, obserwatoria kosmiczne NASA umożliwiły astronomom i artystom złożenie trójwymiarowego modelu Mgławicy Homunculus i towarzyszących jej obłoków pyłu i gazu okrywających wzburzoną gwiazdę. Historia Wielkiej Erupcji w 1843 roku i historia wyrzuconej mgławicy to coś więcej niż tylko przyciągająca wzrok wizualizacja, która ma na celu wzbogacenie wiedzy astronomicznej, kluczowego celu NASA Universe of Learning.
Nowa wizualizacja astronomiczna z NASA Universe of Learning pokazuje emisje na wielu długościach fal (od światła podczerwonego po promieniowanie rentgenowskie) i trójwymiarowe struktury otaczające Eta Carinae, jedną z najbardziej masywnych i wybuchających gwiazd w naszej galaktyce.
Eta Carinae, słynie z błyskotliwego i niezwykłego wybuchu, zwanego „Wielką Erupcją”, zaobserwowanego w latach 40. XIX wieku. To na krótko uczyniło ją jedną z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie, emitując prawie tyle samo światła widzialnego, co wybuch supernowej.
Gwiazda przeżyła wybuch i powoli zanikała przez następne pięć dekad. Główną przyczyną tej zmiany jasności jest mała mgławica gazu i pyłu, zwana Mgławicą Homunkulus, która została wyrzucona podczas wybuchu i zablokowała światło gwiazdy.
Obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra ujawniają szczegóły w świetle widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim. Astronomowie i artyści z Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore w stanie Maryland opracowali trójwymiarowe modele przedstawiające kształt klepsydry homunculusa i otaczające go chmury świecącego gazu. Rezultatem jest oszałamiająca wycieczka po zagnieżdżonych emisjach, która przenosi obrazy 2D do życia 3D.
Ponadto Eta Car jest niezwykle jasna w zakresie fal podczerwonych, a jej promieniowanie wpływa na znacznie większą Mgławicę Carina, w której się znajduje. Pracując z obserwacjami NASA Spitzer Space Telescope, zespół był w stanie umieścić Eta Car w kontekście olśniewającego widoku w podczerwieni regionu formowania się gwiazd.
Rozszerzając cele NASA Universe of Learning, zasoby wizualizacji promują naukę poza sekwencją wideo. „Możemy wziąć te modele, takie jak ten dla Eta Car, i wykorzystać je w drukowaniu 3D i programach rzeczywistości rozszerzonej” – zauważył Kim Arcand, główny naukowiec ds. wizualizacji w Chandra X-ray Center w Cambridge w stanie Massachusetts. „Oznacza to, że więcej osób może mieć dostęp do danych – dosłownie i wirtualnie – a to zapewnia lepszą naukę i zaangażowanie”.
Eta Carinae to jedna z najmasywniejszych znanych gwiazd. Te wyjątkowe gwiazdy są podatne na wybuchy w ciągu swojego życia. Zakończą swoje życie zapadnięciem się w czarną dziurę, której prawdopodobnie towarzyszy wybuch supernowej. Eta Car jest jednym z najbliższych i najlepiej zbadanych przykładów poznania energetycznego życia i śmierci bardzo masywnych gwiazd.