Wizualizacja pokazująca wybuch olbrzymiej gwiazdy Eta Carinae

Model Gwiazdy Eta Carinae jest oparty na obserwacjach na wielu długościach fali

Kiedyś była to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, łatwo widoczna dla żeglarzy nawigujących po południowym niebie w połowie lat czterdziestych XIX wieku. Ale gwiazda Eta Carinae po krótkim wybuchu szybko zniknęła w niepamięc. Teraz, ponad półtora wieku później, obserwatoria kosmiczne NASA umożliwiły astronomom i artystom złożenie trójwymiarowego modelu Mgławicy Homunculus i towarzyszących jej obłoków pyłu i gazu okrywających wzburzoną gwiazdę. Historia Wielkiej Erupcji w 1843 roku i historia wyrzuconej mgławicy to coś więcej niż tylko przyciągająca wzrok wizualizacja, która ma na celu wzbogacenie wiedzy astronomicznej, kluczowego celu NASA Universe of Learning.

Nowa wizualizacja astronomiczna z NASA Universe of Learning pokazuje emisje na wielu długościach fal (od światła podczerwonego po promieniowanie rentgenowskie) i trójwymiarowe struktury otaczające Eta Carinae, jedną z najbardziej masywnych i wybuchających gwiazd w naszej galaktyce.

Eta Carinae, słynie z błyskotliwego i niezwykłego wybuchu, zwanego „Wielką Erupcją”, zaobserwowanego w latach 40. XIX wieku. To na krótko uczyniło ją jedną z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie, emitując prawie tyle samo światła widzialnego, co wybuch supernowej.

Gwiazda przeżyła wybuch i powoli zanikała przez następne pięć dekad. Główną przyczyną tej zmiany jasności jest mała mgławica gazu i pyłu, zwana Mgławicą Homunkulus, która została wyrzucona podczas wybuchu i zablokowała światło gwiazdy.

Obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra ujawniają szczegóły w świetle widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim. Astronomowie i artyści z Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore w stanie Maryland opracowali trójwymiarowe modele przedstawiające kształt klepsydry homunculusa i otaczające go chmury świecącego gazu. Rezultatem jest oszałamiająca wycieczka po zagnieżdżonych emisjach, która przenosi obrazy 2D do życia 3D.

Zespół wykonał tak niesamowitą robotę, reprezentując warstwy wolumetryczne, że widzowie mogą natychmiast i intuicyjnie zrozumieć złożoną strukturę wokół Eta Car.powiedział Frank Summers, główny naukowiec ds. wizualizacji w STScI i kierownik projektu.
Możemy nie tylko opowiedzieć historię Wielkiej Erupcji, ale także zaprezentować powstałą mgławicę w 3D.

Ponadto Eta Car jest niezwykle jasna w zakresie fal podczerwonych, a jej promieniowanie wpływa na znacznie większą Mgławicę Carina, w której się znajduje. Pracując z obserwacjami NASA Spitzer Space Telescope, zespół był w stanie umieścić Eta Car w kontekście olśniewającego widoku w podczerwieni regionu formowania się gwiazd.

Zdjęcie w podczerwieni wykonane przez Spitzera pozwala nam zajrzeć przez pył, który przesłania nasz widok w świetle widzialnym, aby ujawnić skomplikowane szczegóły i zasięg Mgławicy Carina wokół tej genialnej gwiazdy.skomentował Robert Hurt, główny naukowiec ds. wizualizacji w Caltech/IPAC i członek zespołu.

Rozszerzając cele NASA Universe of Learning, zasoby wizualizacji promują naukę poza sekwencją wideo. „Możemy wziąć te modele, takie jak ten dla Eta Car, i wykorzystać je w drukowaniu 3D i programach rzeczywistości rozszerzonej” – zauważył Kim Arcand, główny naukowiec ds. wizualizacji w Chandra X-ray Center w Cambridge w stanie Massachusetts. „Oznacza to, że więcej osób może mieć dostęp do danych – dosłownie i wirtualnie – a to zapewnia lepszą naukę i zaangażowanie”.

Eta Carinae to jedna z najmasywniejszych znanych gwiazd. Te wyjątkowe gwiazdy są podatne na wybuchy w ciągu swojego życia. Zakończą swoje życie zapadnięciem się w czarną dziurę, której prawdopodobnie towarzyszy wybuch supernowej. Eta Car jest jednym z najbliższych i najlepiej zbadanych przykładów poznania energetycznego życia i śmierci bardzo masywnych gwiazd.

informacja: hubblesite.org

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową