
W niedawnym badaniu opublikowanym w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society międzynarodowy zespół naukowców zbadał poziomy zanieczyszczenia świetlnego w obserwatoriach astronomicznych z całego świata, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób sztuczne światło wpływa na obserwacje nocnego nieba w nadziei na podjęcie kroków i walkę z zanieczyszczeniem świetlnym. Ważne jest, aby chronić możliwości obserwacyjne i sieć naukową obserwatoriów astronomicznych przed niebezpieczeństwami związanymi z zanieczyszczeniem światłem.
W ramach badań naukowcy zbadali ponad 50 obserwatoriów na całym świecie, skupiając się na 28 obserwatoriach, w których znajdują się apertury teleskopów większe niż 3 metry. Użyli kilku wskaźników do pomiaru poziomu zanieczyszczenia światłem w każdym z tych miejsc. Jednym ze wskaźników jest sztuczny limit jasności (inaczej sztuczna jasność) z limitami 1% i 10%, z których wskaźnik ten jest ustalony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w latach 70. XX wieku.
Wyniki badania wskazują, że 7 z 28 – lub 25% – głównych obserwatoriów wykazywało zanieczyszczenie światłem, które mieściło się w granicach 1% sztucznego limitu promieniowania. Natomiast naukowcy odkryli, że 21 z 28 – czyli 75% – głównych obserwatoriów wykazywało poziom zanieczyszczenia światłem powyżej 1% limitu sztucznego promieniowania. Naukowcy odkryli również, że 10 z 28 – lub nieco ponad 35% – głównych obserwatoriów wykazywało zanieczyszczenie światłem, które mieściło się w granicach 10% limitu, podczas gdy 18 z 28 – lub nieco ponad 64% – głównych obserwatoriów wykazywało światło poziomy zanieczyszczenia powyżej 10% limitu.
Naukowcy zauważają, że ich obliczenia nie uwzględniają dodatkowego sztucznego światła powodowanego przez „stale rosnącą liczbę satelitów i śmieci kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej”, które, jak zauważają, już przyczyniło się do zwiększenia jasności o 10% występującego przez jakiś czas podczas nocy astronomicznej.
Chociaż prywatna firma kosmiczna SpaceX i National Science Foundation niedawno osiągnęły porozumienie w sprawie zmniejszenia wpływu konstelacji satelitów SpaceX Starlink na astronomię, to badanie pokazuje jednak, że wpływ zanieczyszczenia światłem na astronomię został już zmierzony i zauważony przez środowisko naukowe.