Wiele największych obserwatoriów na świecie cierpi z powodu zanieczyszczenia światłem

W niedawnym badaniu opublikowanym w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society międzynarodowy zespół naukowców zbadał poziomy zanieczyszczenia świetlnego w obserwatoriach astronomicznych z całego świata, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób sztuczne światło wpływa na obserwacje nocnego nieba w nadziei na podjęcie kroków i walkę z zanieczyszczeniem świetlnym. Ważne jest, aby chronić możliwości obserwacyjne i sieć naukową obserwatoriów astronomicznych przed niebezpieczeństwami związanymi z zanieczyszczeniem światłem.

To niezwykle ważne. Wszyscy znamy ogromne koszty wysyłania teleskopów w kosmos. Wymaga to dziesięcioleci i dziesiątek miliardów dolarów (np . JWST), podczas gdy największy planowany nowy teleskop na Ziemi będzie kosztował około miliarda euro [miliard dolarów]. Co więcej, zanieczyszczenie światłem wpływa na wszystkie mniejsze teleskopy uniwersytetów na całym świecie, utrudniając studentom prowadzenie badań. Innym skutkiem zanieczyszczenia światłem jest odebranie źródła inspiracji, nieskażonego gwiaździstego nieba, aby nowe pokolenia mogły rozpocząć karierę naukową.powiedział Fabio Falchi, który badał zanieczyszczenie światłem przez ostatnie 25 lat , jest doktorantem na Uniwersytecie w Santiago de Compostela w Hiszpanii i głównym autorem badania.

W ramach badań naukowcy zbadali ponad 50 obserwatoriów na całym świecie, skupiając się na 28 obserwatoriach, w których znajdują się apertury teleskopów większe niż 3 metry. Użyli kilku wskaźników do pomiaru poziomu zanieczyszczenia światłem w każdym z tych miejsc. Jednym ze wskaźników jest sztuczny limit jasności (inaczej sztuczna jasność) z limitami 1% i 10%, z których wskaźnik ten jest ustalony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w latach 70. XX wieku.

Wyniki badania wskazują, że 7 z 28 – lub 25% – głównych obserwatoriów wykazywało zanieczyszczenie światłem, które mieściło się w granicach 1% sztucznego limitu promieniowania. Natomiast naukowcy odkryli, że 21 z 28 – czyli 75% – głównych obserwatoriów wykazywało poziom zanieczyszczenia światłem powyżej 1% limitu sztucznego promieniowania. Naukowcy odkryli również, że 10 z 28 – lub nieco ponad 35% – głównych obserwatoriów wykazywało zanieczyszczenie światłem, które mieściło się w granicach 10% limitu, podczas gdy 18 z 28 – lub nieco ponad 64% – głównych obserwatoriów wykazywało światło poziomy zanieczyszczenia powyżej 10% limitu.

To wymagałoby długiej dyskusji. Życie na Ziemi ewoluowało wraz z codzienną przemianą jasnego światła w ciągu dnia i ciemności w nocy. Zachowanie większości zwierząt (żerowanie, łączenie się w pary, polowanie, migracja…) zależy od obecności lub braku światła. Zmiana tego poprzez odjęcie ciemności powoduje utratę różnorodności biologicznej. Również na fizjologię zwierząt, w tym oczywiście ludzi, mogą mieć wpływ zakłócenia rytmów okołodobowych spowodowane ekspozycją na sztuczne światło w nocy, zmniejszając lub zatrzymując produkcję melatoniny.wyjaśnia Falchi.

Naukowcy zauważają, że ich obliczenia nie uwzględniają dodatkowego sztucznego światła powodowanego przez „stale rosnącą liczbę satelitów i śmieci kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej”, które, jak zauważają, już przyczyniło się do zwiększenia jasności o 10% występującego przez jakiś czas podczas nocy astronomicznej.

Problemem jest nie tylko tradycyjne zanieczyszczenie światłem od dołu, ale także zanieczyszczenie światłem z góry, pochodzące z megakonstelacji satelitów, wystrzelonych w interesie kilku korporacji, które zamierzają zniszczyć nocne niebo dla całej ludzkości.podsumowuje Falchi.

Chociaż prywatna firma kosmiczna SpaceX i National Science Foundation niedawno osiągnęły porozumienie w sprawie zmniejszenia wpływu konstelacji satelitów SpaceX Starlink na astronomię, to badanie pokazuje jednak, że wpływ zanieczyszczenia światłem na astronomię został już zmierzony i zauważony przez środowisko naukowe.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową