Większość egzoplanet cierpi z powodu gorszej pogody kosmicznej niż my

Na Ziemi mamy stosunkowo łatwo. Nasze Słońce jest stosunkowo spokojne. Środowisko pogody kosmicznej w Układzie Słonecznym jest całkowicie spokojne. Ale nowe badania wykazały, że możemy być raczej wyjątkiem niż regułą i że wiele egzoplanet ma do czynienia z dużo trudniejszymi warunkami niż my. Gwiazdy nie są prostymi tworami natury. Zawierają w swoich sercach rdzenie syntezy jądrowej napędzane grawitacyjnym ciężarem własnej masy. Uwalnia to ogromne ilości energii, która przedostaje się na powierzchnię poprzez promieniowanie i gigantyczne konwekcyjne pióropusze materii.

Oprócz skomplikowanych wnętrz gwiazdy również się obracają. Złożony ruch całej plazmy, która stanowi większość masy gwiazdy, powoduje powstawanie niezwykle silnych i splątanych pól magnetycznych . Te pola magnetyczne z kolei mogą wydobywać materię z powierzchni gwiazdy i wyrzucać ją w kosmos.

Zbiorcze określenie wszystkich wydarzeń, które mają miejsce poza gwiazdą, nazywa się pogodą gwiezdną lub pogodą kosmiczną. Pogoda kosmiczna może przybierać różne formy. Na przykład może to być po prostu wiatr gwiazdowy, który jest stałą mżawką naładowanych cząstek, które nieustannie emanują z powierzchni gwiazdy. Może również obejmować sporadyczne rozbłyski, które mają miejsce, gdy splątane linie pola magnetycznego wokół gwiazdy pękają. Te rozbłyski uwalniają ogromne ilości promieniowania rentgenowskiego. Czasami te rozbłyski podnoszą nawet materię z powierzchni gwiazdy i wyrzucają ją w tę przestrzeń w formie koronalnego wyrzutu masy.

Astronomowie na całym świecie nieustannie monitorują nasze Słońce pod kątem pogody kosmicznej. Te burze generowane przez Słońce mogą wpływać na orbitujące satelity, załogowe misje w kosmosie, a czasem nawet przytłaczać pole magnetyczne i atmosferę naszej własnej planety, prowadząc do niebezpiecznych konsekwencji na powierzchni.

Nowe badanie obejmujące wiele różnych rodzajów gwiazd na różnych etapach ich życia wykazało, że ogólnie mamy całkiem niezły wynik. Nasze Słońce jest dość łagodne ze stosunkowo rzadkimi wybuchami. Z kolei astronomowie stojący za badaniem odkryli, że egzoplanety zazwyczaj cierpią z powodu znacznie ostrzejszej pogody gwiezdnej niż my. Częściowo wynika to z przypadkowego przypadku, ponieważ zdarza się, że leżą bliżej swojej gwiazdy macierzystej niż Ziemia wokół Słońca. A niektóre z nich mają związek z rodzajem gwiazdy, wokół której krążą. Na przykład małe czerwone karły są znacznie bardziej burzliwe i chaotyczne niż nasze Słońce, a niektóre z nich mogą nagle zwiększyć jasność o ponad 50%.

W innych przypadkach ma to po prostu związek z wiekiem. Młode gwiazdy są znacznie bardziej temperamentne niż starsze. Planety wokół młodszych gwiazd doświadczają znacznie bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych w kosmosie niż planety wokół bardziej dojrzałych systemów.

Wszystko wskazuje na to, że powinniśmy po prostu uważać się za szczęściarzy.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową