
Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba po raz pierwszy przyglądają się formowaniu się gwiazd, gazowi i pyłowi w pobliskich galaktykach z niespotykaną dotąd rozdzielczością w zakresie podczerwonym. Dane umożliwiły wstępne zebranie 21 artykułów badawczych, które dostarczają nowego wglądu w to, w jaki sposób niektóre z najmniejszych procesów w naszym Wszechświecie – początki formowania się gwiazd – wpływają na ewolucję największych obiektów w naszym kosmosie: galaktyk.
Największy przegląd pobliskich galaktyk w pierwszym roku działalności naukowej Webba jest prowadzony przez Physics at High Angular resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), w którym bierze udział ponad 100 badaczy z całego świata. Obserwacje Webba są prowadzone przez Janice Lee, głównego naukowca Obserwatorium Gemini w NOIRLab National Science Foundation i astronoma stowarzyszonego z University of Arizona w Tucson.
Zespół bada zróżnicowaną próbkę 19 galaktyk spiralnych, a w ciągu pierwszych kilku miesięcy działalności naukowej Webba odbyły się obserwacje pięciu z tych obiektów – M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 i NGC 1433. Wyniki już teraz zadziwiają astronomów.
Zdjęcia z instrumentu Mid-Infrared Instrument (MIRI) Webba ujawniają obecność sieci wysoce ustrukturyzowanych struktur wewnątrz tych galaktyk – świecących wnęk pyłu i ogromnych przepastnych bąbli gazu, które wyściełają ramiona spiralne. W niektórych regionach obserwowanych pobliskich galaktyk ta sieć struktur wydaje się zbudowana zarówno z pojedynczych, jak i nakładających się powłok i bąbli, w których młode gwiazdy uwalniają energię.
Obrazy o wysokiej rozdzielczości potrzebne do badania tych struktur długo unikały astronomów – dopóki nie pojawił się Webb.
Potężne możliwości podczerwieni Webba mogą przebić się przez kurz, aby połączyć brakujące elementy układanki.
Na przykład określone długości fal obserwowane przez MIRI (7,7 i 11,3 mikrona) oraz kamerę Webba w bliskiej podczerwieni (3,3 mikrona) są wrażliwe na emisję z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które odgrywają kluczową rolę w powstawaniu gwiazd i planet. Cząsteczki te zostały wykryte przez Webba w pierwszych obserwacjach programu PHANGS. Badanie tych interakcji w najlepszej skali może pomóc w uzyskaniu wglądu w szerszy obraz ewolucji galaktyk w czasie.
Zespół PHANGS będzie pracował nad stworzeniem i opublikowaniem zestawów danych, które dopasują dane Webba do każdego z uzupełniających się zestawów danych uzyskanych wcześniej z innych obserwatoriów, aby przyspieszyć odkrycie przez szerszą społeczność astronomiczną.