Webb ujawnia skomplikowane sieci gazu i pyłu w pobliskich galaktykach

Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba po raz pierwszy przyglądają się formowaniu się gwiazd, gazowi i pyłowi w pobliskich galaktykach z niespotykaną dotąd rozdzielczością w zakresie podczerwonym. Dane umożliwiły wstępne zebranie 21 artykułów badawczych, które dostarczają nowego wglądu w to, w jaki sposób niektóre z najmniejszych procesów w naszym Wszechświecie – początki formowania się gwiazd – wpływają na ewolucję największych obiektów w naszym kosmosie: galaktyk.

Największy przegląd pobliskich galaktyk w pierwszym roku działalności naukowej Webba jest prowadzony przez Physics at High Angular resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), w którym bierze udział ponad 100 badaczy z całego świata. Obserwacje Webba są prowadzone przez Janice Lee, głównego naukowca Obserwatorium Gemini w NOIRLab National Science Foundation i astronoma stowarzyszonego z University of Arizona w Tucson.

Zespół bada zróżnicowaną próbkę 19 galaktyk spiralnych, a w ciągu pierwszych kilku miesięcy działalności naukowej Webba odbyły się obserwacje pięciu z tych obiektów – M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 i NGC 1433. Wyniki już teraz zadziwiają astronomów.

Klarowność, z jaką widzimy piękną strukturę, z pewnością nas zaskoczyła.powiedział członek zespołu David Thilker z Johns Hopkins University w Baltimore w stanie Maryland.

Bezpośrednio obserwujemy, jak energia z formowania się młodych gwiazd wpływa na gaz wokół nich i jest to po prostu niezwykłe.mówi członek zespołu Erik Rosolowsky z University of Alberta w Kanadzie.

Zdjęcia z instrumentu Mid-Infrared Instrument (MIRI) Webba ujawniają obecność sieci wysoce ustrukturyzowanych struktur wewnątrz tych galaktyk – świecących wnęk pyłu i ogromnych przepastnych bąbli gazu, które wyściełają ramiona spiralne. W niektórych regionach obserwowanych pobliskich galaktyk ta sieć struktur wydaje się zbudowana zarówno z pojedynczych, jak i nakładających się powłok i bąbli, w których młode gwiazdy uwalniają energię.

Obszary, które są całkowicie ciemne na zdjęciach z Hubble’a, rozświetlają się w niezwykłych szczegółach na tych nowych zdjęciach w podczerwieni, pozwalając nam badać, w jaki sposób pył w ośrodku międzygwiazdowym pochłonął światło od formujących się gwiazd i wyemitował je z powrotem w podczerwieni, oświetlając skomplikowaną sieć gazu i pyłu.mówi członkini zespołu Karin Sandstrom z University of California. San Diego.
.

Obrazy o wysokiej rozdzielczości potrzebne do badania tych struktur długo unikały astronomów – dopóki nie pojawił się Webb.

Zespół PHANGS spędził lata obserwując te galaktyki na falach optycznych, radiowych i ultragwałtownych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array oraz Multi Unit Spectroscopic Explorer Bardzo Dużego Teleskopu. Jednak najwcześniejsze etapy cyklu życia gwiazdy pozostały poza zasięgiem wzroku, ponieważ proces ten jest otoczony obłokami gazu i pyłu.dodaje członek zespołu Adam Leroy z Ohio State University.

Potężne możliwości podczerwieni Webba mogą przebić się przez kurz, aby połączyć brakujące elementy układanki.

Na przykład określone długości fal obserwowane przez MIRI (7,7 i 11,3 mikrona) oraz kamerę Webba w bliskiej podczerwieni (3,3 mikrona) są wrażliwe na emisję z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które odgrywają kluczową rolę w powstawaniu gwiazd i planet. Cząsteczki te zostały wykryte przez Webba w pierwszych obserwacjach programu PHANGS. Badanie tych interakcji w najlepszej skali może pomóc w uzyskaniu wglądu w szerszy obraz ewolucji galaktyk w czasie.

Ponieważ obserwacje te są traktowane w ramach tak zwanego programu skarbowego, są one dostępne publicznie, gdy są obserwowane i odbierane na Ziemi.powiedziała Eva Schinnerer z Instytutu Astronomii Maxa Plancka w Heidelbergu w Niemczech i lider współpracy PHANGS.

Zespół PHANGS będzie pracował nad stworzeniem i opublikowaniem zestawów danych, które dopasują dane Webba do każdego z uzupełniających się zestawów danych uzyskanych wcześniej z innych obserwatoriów, aby przyspieszyć odkrycie przez szerszą społeczność astronomiczną.

Dzięki rozdzielczości teleskopu, po raz pierwszy możemy przeprowadzić pełny spis procesów gwiazdotwórczych i dokonać inwentaryzacji struktur międzygwiezdnych średnich bąbli w pobliskich galaktykach poza Grupą Lokalną. Ten spis pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób powstawanie gwiazd i jego sprzężenie zwrotne odciskają się na ośrodku międzygwiazdowym, a następnie dają początek następnej generacji gwiazd lub jak faktycznie utrudniają powstawanie następnej generacji gwiazd.mówi Lee.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową