Webb ujawnia nigdy wcześniej nie widziane szczegóły w Cassiopeia A

Eksplozja gwiazdy jest dramatycznym wydarzeniem, ale szczątki, które pozostawia po sobie gwiazda, mogą być jeszcze bardziej dramatyczne. Nowe zdjęcie w średniej podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dostarcza oszałamiającego przykładu. Pokazuje pozostałość po supernowej Cassiopeia A (Cas A), powstałą w wyniku gwiezdnej eksplozji 340 lat temu z perspektywy Ziemi. Cas A jest najmłodszą znaną pozostałością po eksplodującej, masywnej gwieździe w naszej galaktyce, co czyni ją wyjątkową okazją, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają takie supernowe.

Cas A stanowi naszą najlepszą okazję, aby przyjrzeć się polu szczątków eksplodującej gwiazdy i przeprowadzić rodzaj gwiezdnej autopsji, aby wcześniej zrozumieć, jaki typ gwiazdy tam był i jak ta gwiazda eksplodowała.mówi Danny Milisavljevic z Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana, główny badacz programu Webba, który uchwycił te obserwacje.

“W porównaniu z poprzednimi zdjęciami w podczerwieni widzimy niesamowite szczegóły, do których wcześniej nie byliśmy w stanie uzyskać dostępu” – dodała Tea Temim z Princeton University w Princeton w stanie New Jersey, współbadaczka programu.

Cassiopeia A jest prototypową pozostałością po supernowej, która była szeroko badana przez wiele obserwatoriów naziemnych i kosmicznych, w tym NASA Obserwatorium rentgenowskie Chandra. Obserwacje na wielu długościach fali można łączyć, aby zapewnić naukowcom pełniejsze zrozumienie pozostałości.

Uderzające kolory nowego obrazu Cas A, w którym światło podczerwone jest tłumaczone na długości fal światła widzialnego, zawierają bogactwo informacji naukowych, które zespół dopiero zaczyna poznawać. Na zewnątrz bańki, szczególnie na górze i po lewej stronie, leżą zasłony z materiału wyglądającego na pomarańczowy i czerwony z powodu emisji ciepłego pyłu. Oznacza to, gdzie wyrzucona materia z eksplodującej gwiazdy wbija się w otaczający ją gaz i pył. Wewnątrz tej zewnętrznej skorupy leżą cętkowane włókna jasnoróżowego wysadzanego kępami i węzłami. Reprezentuje to materię z samej gwiazdy, która świeci z powodu mieszanki różnych ciężkich pierwiastków, takich jak tlen, argon i neon, a także emisji pyłu.

Wciąż próbujemy rozwikłać wszystkie te źródła emisji.powiedziała Ilse De Looze z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii, inna współbadaczka programu.

Materia gwiazdowa może być również widoczna jako słabsze pasma w pobliżu wnętrza jamy.

Być może najbardziej widoczna jest pętla reprezentowana na zielono rozciąga się po prawej stronie centralnej wnęki.

Nazwaliśmy go Zielonym Potworem na cześć Fenway Park w Bostonie. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz, że jest podziobany czymś, co wygląda jak mini-bąbelki. Kształt i złożoność są nieoczekiwane i trudne do zrozumienia.powiedział Milisavljevic.

Wśród pytań naukowych, na które Cas A może pomóc odpowiedzieć, jest: Skąd pochodzi pył kosmiczny? Obserwacje wykazały, że nawet bardzo młode galaktyki we wczesnym Wszechświecie są wypełnione ogromnymi ilościami pyłu. Trudno wyjaśnić pochodzenie tego pyłu bez przywoływania supernowych, które wyrzucają duże ilości ciężkich pierwiastków (bloków budulcowych pyłu) w przestrzeni kosmicznej. Jednak istniejące obserwacje supernowych nie były w stanie jednoznacznie wyjaśnić ilości pyłu, który widzimy w tych wczesnych galaktykach. Badając Cas A z Webbem, astronomowie mają nadzieję lepiej zrozumieć zawartość pyłu, co może pomóc nam zrozumieć, gdzie powstają bloki budulcowe planet i nas samych.

W Cas A możemy przestrzennie rozdzielić regiony, które mają różny skład gazu i przyjrzeć się, jakie rodzaje pyłu powstały w tych regionach.wyjaśnia Temim.

Supernowe, takie jak ta, która uformowała Cas A, są kluczowe dla życia, jakie znamy. Rozprzestrzeniają pierwiastki takie jak wapń, który znajdujemy w naszych kościach i żelazo w naszej krwi w przestrzeni międzygwiezdnej, zasiewając nowe generacje gwiazd i planet.

Rozumiejąc proces wybuchania gwiazd, czytamy naszą własną historię pochodzenia. Zamierzam spędzić resztę mojej kariery, próbując zrozumieć, co jest w tym zestawie danych.mówi Milisavljevic.

Pozostałość Cas A rozciąga się na około 10 lat świetlnych i znajduje się 11 000 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Kasjopei.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową