Webb uchwycił eteryczny widok NGC 346

Jedną z największych zalet Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest jego zdolność do dostarczania astronomom szczegółowych widoków obszarów, w których rodzą się nowe gwiazdy. Najnowszym przykładem, pokazanym na nowym zdjęciu z instrumentu Mid-Infrared Instrument (MIRI) Webba, jest NGC 346 – najjaśniejszy i największy obszar gwiazdotwórczy w Małym Obłoku Magellana.

Mały Obłok Magellana (ang. Small Magellanic Cloud, SMC) – galaktyka satelitarna Drogi Mlecznej, widoczna gołym okiem w południowym gwiazdozbiorze Tukana. Ta mała galaktyka towarzysząca jest bardziej pierwotna niż Droga Mleczna, ponieważ posiada mniej ciężkich pierwiastków, które powstają w gwiazdach w wyniku fuzji jądrowej i wybuchów supernowych, w porównaniu do naszej własnej galaktyki.

Ponieważ pył kosmiczny powstaje z ciężkich pierwiastków, takich jak krzem i tlen, naukowcy spodziewali się, że SMC nie będzie zawierał znacznych ilości pyłu. Jednak nowe zdjęcie MIRI, jak również poprzednie zdjęcie NGC 346 z kamery Bliskiej Podczerwieni Webba opublikowane w styczniu, pokazują obfitość pyłu w tym obszarze.

Na tym reprezentatywnym kolorowym zdjęciu niebieskie wąsy śledzą emisję z materiału, który zawiera pyłowe krzemiany i sadzowe cząsteczki chemiczne znane jako wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne lub WWA. Bardziej rozproszona czerwona emisja świeci od ciepłego pyłu ogrzewanego przez najjaśniejsze i najbardziej masywne gwiazdy w sercu regionu. Łuk w środku po lewej stronie może być odbiciem światła gwiazdy w pobliżu środka łuku. (Podobne, słabsze łuki wydają się być związane z gwiazdami w lewym dolnym i prawym górnym rogu.) Wreszcie, jasne plamy i włókna oznaczają obszary z dużą liczbą protogwiazd. Zespół badawczy poszukiwał najbardziej czerwonych gwiazd i znalazł 1 precyzyjnych źródeł światła, w większości młodych gwiazd wciąż osadzonych w swoich pyłowych kokonach.

Łącząc dane Webba zarówno w bliskiej podczerwieni, jak i średniej podczerwieni, astronomowie są w stanie wykonać pełniejszy spis gwiazd i protogwiazd w tym dynamicznym regionie. Wyniki mają wpływ na nasze zrozumienie galaktyk, które istniały miliardy lat temu, w erze we Wszechświecie znanej jako “kosmiczne południe”, kiedy procesy gwiazdotwórcze były na najwyższym poziomie, a stężenia ciężkich pierwiastków były niższe, jak widać w SMC.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową