
Te dni przejdą do historii astronomii, to pierwsze zdjęcia z Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webb’a, które zachwycają szczegółami i pokazują możliwości nowego obserwatorium kosmicznego.
Zaprezentowane zdjęcia przedstawiają:
- Mgławica Carina. Mgławica Kil jest jedną z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie, położoną około 7600 lat świetlnych stąd w południowej konstelacji Kilu. Mgławice to gwiezdne żłobki, w których tworzą się gwiazdy. Mgławica Carina jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca.
- WASP-96 b (widmo). WASP-96 b to gigantyczna planeta poza naszym Układem Słonecznym, składająca się głównie z gazu. Planeta, położona prawie 1150 lat świetlnych od Ziemi, okrąża swoją gwiazdę co 3,4 dnia. Ma około połowę masy Jowisza, a jej odkrycie ogłoszono w 2014 roku.
- Mgławica Pierścień Południowy. Mgławica Pierścień Południowy, to mgławica planetarna – rozszerzający się obłok gazu, otaczający umierającą gwiazdę. Ma średnicę prawie pół roku świetlnego i znajduje się około 2000 lat świetlnych od Ziemi.
- Kwintet Stephana: Około 290 milionów lat świetlnych stąd Kwintet Stephana znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Godny uwagi jest fakt, że jest to pierwsza zwarta grupa galaktyk odkryta w 1877 roku. Cztery z pięciu galaktyk w kwintecie są uwikłane w kosmiczny taniec powtarzających się bliskich spotkań.
- SMACS 0723: Masywne gromady galaktyk na pierwszym planie powiększają i zniekształcają światło obiektów znajdujących się za nimi, umożliwiając wgląd w głębokie pole zarówno w skrajnie odległych, jak i wewnętrznie słabych populacjach galaktyk.
Na opisy zdjęć zapewne przyjdzie jeszcze czas, dziś cieszmy się widokami Wszechświata jakich jeszcze nie widzieliśmy wcześniej.