Webb pomyślnie dotarł do L2

25 stycznia 2022, Webb odpalał silniki pokładowe przez prawie pięć minut (297 sekund), aby zakończyć ostateczną korektę kursu obranego po grudniowym starcie do trajektorii Webba. To odpalenie korekcyjne w połowie kursu wprowadziło Webba w kierunku jego końcowej orbity wokół drugiego punktu Lagrange’a Słońce-Ziemia, lub L2, prawie 1,5 milion km od Ziemi.

Orbita Webba umożliwi mu szeroki widok kosmosu w dowolnym momencie, a także pozwoli optyce teleskopu i instrumentom naukowym ostygnąć na tyle, aby funkcjonować i prowadzić optymalne badania naukowe. Webb zużył mniej paliwa do korekty kursu podczas podróży do sfery L2 niż pierwotnie zakładano, aby pozostawić jak najwięcej paliwa do zwykłych operacji Webba w ciągu jego życia: utrzymywanie stacji (niewielkie poprawki, aby utrzymać Webba na pożądanej orbicie) i rozładowaniem pędu (w celu przeciwdziałania skutkom ciśnienia promieniowania słonecznego na ogromną osłonę przeciwsłoneczną).

Teraz, gdy segmenty zwierciadła głównego i zwierciadła wtórnego Webba zostały rozmieszczone z pozycji startowych, inżynierowie rozpoczną skomplikowany, trzymiesięczny proces ustawiania optyki teleskopu z dokładnością do prawie nanometra.

Webb bezpiecznie dotarł do L2 w poniedziałek 25 stycznia 2022 roku. Następnym etapem będzie faza testowa przed rozpoczęciem prac naukowych tego lata.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową