Webb po raz pierwszy wykrywa kluczową cząsteczkę węgla

Ta cząsteczka, nigdy wcześniej nie widziana w kosmosie, jest uważana za kamień węgielny międzygwiezdnej chemii organicznej.
Związki węgla stanowią podstawę całego znanego życia i jako takie są szczególnie interesujące dla naukowców pracujących nad zrozumieniem zarówno tego, jak życie rozwinęło się na Ziemi, jak i tego, jak potencjalnie może rozwinąć się gdzie indziej w naszym wszechświecie. W związku z tym badania międzygwiezdnej chemii organicznej (zawierającej węgiel) są obszarem żywej fascynacji wielu astronomów. Międzynarodowy zespół astronomów wykorzystał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do wykrycia po raz pierwszy związku węglowego znanego jako kation metylowy. Ta cząsteczka jest ważna, ponieważ pomaga w tworzeniu bardziej złożonych cząsteczek na bazie węgla. Została odkryta w młodym układzie gwiezdnym z dyskiem protoplanetarnym, 1 350 lat świetlnych od nas w Mgławicy Oriona.

Zespół międzynarodowych naukowców wykorzystał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do wykrycia nowego związku węgla w kosmosie po raz pierwszy. Znany jako kation metylowy (wymawiane cat-eye-on) (CH3+), cząsteczka jest ważna, ponieważ pomaga w tworzeniu bardziej złożonych cząsteczek na bazie węgla. Kation metylowy został wykryty w młodym układzie gwiezdnym, z dyskiem protoplanetarnym, znanym jako d203-506, który znajduje się około 1 350 lat świetlnych od nas w Mgławicy Oriona.

Związki węgla stanowią podstawę całego znanego życia i jako takie są szczególnie interesujące dla naukowców pracujących nad zrozumieniem zarówno tego, jak życie rozwinęło się na Ziemi, jak i tego, jak potencjalnie może rozwinąć się gdzie indziej w naszym wszechświecie. Badania międzygwiezdnej chemii organicznej (zawierającej węgiel), które Webb otwiera w nowy sposób, są obszarem żywej fascynacji wielu astronomów.

CH3+ jest teoretycznie szczególnie ważny, ponieważ łatwo reaguje z szeroką gamą innych cząsteczek. W rezultacie działa jak “stacja kolejowa”, gdzie cząsteczka może pozostać przez pewien czas, zanim przejdzie w jednym z wielu różnych kierunków, aby zareagować z innymi cząsteczkami. Ze względu na tę właściwość naukowcy podejrzewają, że CH3+ stanowi kamień węgielny międzygwiezdnej chemii organicznej.

Unikalne możliwości Webba sprawiły, że jest to idealne obserwatorium do poszukiwania tej kluczowej cząsteczki. Doskonała rozdzielczość przestrzenna i spektralna Webba, a także jego czułość, przyczyniły się do sukcesu zespołu. W szczególności wykrycie przez Webba serii kluczowych linii emisyjnych z CH3+ ugruntował odkrycie.

To odkrycie nie tylko potwierdza niesamowitą czułość Webba, ale także potwierdza postulowane centralne znaczenie CH3+ w chemii międzygwiezdnej.powiedziała Marie-Aline Martin-Drumel z Uniwersytetu Paris-Saclay we Francji, członkini zespołu naukowego.

Podczas gdy gwiazda w d203-506 jest małym czerwonym karłem, układ jest bombardowany silnym światłem ultrafioletowym (UV) z pobliskich gorących, młodych, masywnych gwiazd. Naukowcy uważają, że większość dysków planetotwórczych przechodzi przez okres tak intensywnego promieniowania UV, ponieważ gwiazdy mają tendencję do formowania się w grupach, które często zawierają masywne gwiazdy wytwarzające promieniowanie UV.

Zazwyczaj oczekuje się, że promieniowanie UV zniszczy złożone cząsteczki organiczne, w którym to przypadku odkrycie CH3+ może wydawać się zaskoczeniem. Jednak zespół przewiduje, że promieniowanie UV może faktycznie stanowić niezbędne źródło energii dla CH3+ tworzyć w pierwszej kolejności. Po uformowaniu promuje dodatkowe reakcje chemiczne w celu zbudowania bardziej złożonych cząsteczek węgla.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół zauważa, że cząsteczki, które widzą w d203-506, różnią się znacznie od typowych dysków protoplanetarnych. W szczególności nie mogli wykryć żadnych oznak wody.

To wyraźnie pokazuje, że promieniowanie ultrafioletowe może całkowicie zmienić chemię dysku protoplanetarnego. Może faktycznie odgrywać kluczową rolę we wczesnych stadiach chemicznych powstawania życia.wyjaśnia Olivier Berné z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych w Tuluzie, główny autor badania.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową