Webb odkrywa powstające gwiazdy w zakurzonych wstęgach gromady

NGC 346, jeden z najbardziej dynamicznych obszarów gwiazdotwórczych w pobliskich galaktykach, jest pełen tajemnic. NCG 346 znajduje się w Małym Obłoku Magellana (SMC), galaktyce karłowatej blisko naszej Drogi Mlecznej, która widoczna jest na południowej półkuli. SMC zawiera niższe stężenia pierwiastków cięższych niż wodór czy hel, które astronomowie nazywają metalami, w porównaniu z Drogą Mleczną. Ponieważ ziarna pyłu w kosmosie składają się głównie z metali, naukowcy spodziewali się, że będzie ich mało i że będą trudne do wykrycia. Nowe dane z Webba pokazują coś przeciwnego.

Astronomowie badali ten region, ponieważ warunki i ilość metali w SMC przypominają te obserwowane w galaktykach miliardy lat temu, w epoce we Wszechświecie znanej jako „kosmiczne południe”, kiedy formowanie się gwiazd było u szczytu. Około 2 do 3 miliardów lat po Wielkim Wybuchu galaktyki tworzyły gwiazdy w zawrotnym tempie. Fajerwerki formowania się gwiazd, które wtedy miały miejsce, nadal kształtują galaktyki, które widzimy wokół nas dzisiaj.

Galaktyka podczas kosmicznego południa nie miałaby jednej NGC 346, tak jak Mały Obłok Magellana; miałby tysiące regionów gwiazdotwórczych, takich jak ten. Ale nawet jeśli NGC 346 jest teraz jedyną masywną gromadą wściekle tworzącą gwiazdy w swojej galaktyce, daje nam to doskonałą okazję do zbadania warunków panujących w kosmiczne południe.powiedziała Margaret Meixner, astronom z Universities Space Research Association i główny badacz zespołu badawczego.

Obserwując protogwiazdy, które wciąż się formują, naukowcy mogą dowiedzieć się, czy proces powstawania gwiazd w SMC różni się od tego, który obserwujemy w naszej własnej Drodze Mlecznej. Poprzednie badania NGC 346 w podczerwieni koncentrowały się na protogwiazdach cięższych od około 5 do 8 mas Słońca.

Dzięki Webb’owi możemy sondować protogwiazdy o mniejszej wadze, tak małe jak jedna dziesiąta Słońca, aby sprawdzić, czy na ich proces formowania ma wpływ niższa zawartość metali.powiedziała Olivia Jones z United Kingdom Astronomy Technology Centre, Royal Observatory Edinburgh, współbadacz programu.

Gdy gwiazdy się formują, gromadzą gaz i pył, które na zdjęciach Webba mogą wyglądać jak wstęgi z otaczającego je obłoku molekularnego. Materiał gromadzi się na dysku akrecyjnym, który zasila centralną protogwiazdę. Astronomowie wykryli gaz wokół protogwiazd w NGC 346, ale obserwacje Webba w bliskiej podczerwieni wskazują, że po raz pierwszy wykryli również pył w tych dyskach.

Widzimy elementy budulcowe, nie tylko gwiazd, ale potencjalnie także planet. A ponieważ Mały Obłok Magellana ma podobne środowisko do galaktyk podczas kosmicznego południa, możliwe jest, że skaliste planety mogły powstać we wszechświecie wcześniej niż myśleliśmy.powiedział Guido De Marchi z Europejskiej Agencji Kosmicznej, współbadacz w zespole badawczym.

Zespół posiada również obserwacje spektroskopowe z instrumentu Webba NIRSpec, które nadal analizuje. Oczekuje się, że dane te dostarczą nowych informacji na temat akrecji materii na poszczególnych protogwiazdach, a także środowiska bezpośrednio otaczającego protogwiazdę.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową