Webb odkrywa gęsty węzeł kosmiczny we wczesnym Wszechświecie

Webb kontynuuje swoje poszukiwania w najwcześniejszych czasach naszego Wszechświata, ujawniając zaskakującą formację masywnej gromady galaktyk wokół potężnego, czerwonego kwazara.

Astronomowie badający wczesny Wszechświat dokonali zaskakującego odkrycia za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: gromady masywnych galaktyk w procesie formowania się wokół niezwykle czerwonego kwazara. Wyniki poszerzą naszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób gromady galaktyk we wczesnym wszechświecie łączyły się i tworzyły kosmiczną sieć, którą widzimy dzisiaj.

Kwazar, specjalny rodzaj aktywnego jądra galaktycznego (AGN), to zwarty region z supermasywną czarną dziurą w centrum galaktyki. Gaz wpadający do supermasywnej czarnej dziury sprawia, że ​​kwazar jest wystarczająco jasny, by przyćmić wszystkie gwiazdy galaktyki Badany przez Webba kwazar, nazwany SDSS J165202.64+172852.3, istniał 11,5 miliarda lat temu. Jest niezwykle czerwona nie tylko ze względu na swój wewnętrzny czerwony kolor, ale także dlatego, że światło galaktyki zostało przesunięte ku czerwieni przez jej ogromną odległość. To sprawiło, że Webb, dysponujący niezrównaną czułością w zakresie fal podczerwonych, doskonale nadawał się do szczegółowego badania galaktyki.

Ten kwazar jest jednym z najpotężniejszych znanych jąder galaktycznych, jakie zaobserwowano z tak ekstremalnej odległości. Astronomowie spekulowali, że ekstremalna emisja kwazara może spowodować „galaktyczny wiatr”, wypychający wolny gaz z jego macierzystej galaktyki i prawdopodobnie znacznie wpływając na przyszłe formowanie się gwiazd. Aby zbadać ruch gazu, pyłu i materii gwiezdnej w galaktyce, zespół wykorzystał spektrograf w bliskiej podczerwieni (NIRSpec). Ten potężny instrument wykorzystuje technikę zwaną spektroskopią , aby przyjrzeć się ruchom różnych wypływów i wiatrów otaczających kwazar. NIRSpec może jednocześnie zbierać widma w całym polu widzenia teleskopu, a nie tylko z jednego punktu na raz, umożliwiając Webbowi jednoczesne badanie kwazara, jego galaktyki i szerszego otoczenia.

Poprzednie badania przeprowadzone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i inne obserwatoria zwróciły uwagę na potężne wypływy z kwazara, a astronomowie spekulowali, że jego galaktyka macierzysta może łączyć się z jakimś niewidocznym partnerem. Jednak zespół nie spodziewał się, że dane Webba z NIRSpec wyraźnie wskazują, że nie była to tylko jedna galaktyka, ale co najmniej trzy kolejne wirujące wokół niej. Dzięki widmom na dużym obszarze można było zmapować ruchy całej otaczającej materii, co doprowadziło do wniosku, że czerwony kwazar był w rzeczywistości częścią gęstego węzła formacji galaktyk.

Istnieje niewiele znanych protogromad galaktyk w tym wczesnym okresie. Trudno je znaleźć, a od Wielkiego Wybuchu bardzo niewielu zdążyło się uformować. To może ostatecznie pomóc nam zrozumieć, jak ewoluują galaktyki w gęstym środowisku. To ekscytujący wynik.powiedziała astronom Dominika Wylezalek z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech, która prowadziła badania z Webbem.

Wykorzystując obserwacje z NIRSpec, zespół był w stanie potwierdzić trzech galaktycznych towarzyszy tego kwazara i pokazać, jak są ze sobą połączone. Dane archiwalne z Hubble’a wskazują, że może być ich jeszcze więcej. Zdjęcia z Wide Field Camera 3 na teleskopie Hubble’a pokazały rozległą materię otaczającą kwazar i jego galaktykę, co skłoniło go do wyboru do tego badania na jego odpływ i wpływ na jego galaktykę macierzystą. Teraz zespół podejrzewa, że ​​mogli patrzeć na jądro całej gromady galaktyk – dopiero teraz ujawnione przez ostre obrazowanie Webba.

Nasze pierwsze spojrzenie na dane szybko ujawniło wyraźne oznaki poważnych interakcji między sąsiednimi galaktykami. Czułość instrumentu NIRSpec była natychmiast widoczna i było jasne, że mnie, że jesteśmy w nowej erze spektroskopii w podczerwieni.powiedział członek zespołu Andrey Vayner z Johns Hopkins University w Baltimore w stanie Maryland.

Trzy potwierdzone galaktyki krążą wokół siebie z niewiarygodnie dużymi prędkościami, co wskazuje na obecność dużej masy. W połączeniu z tym, jak blisko są upakowane w regionie wokół tego kwazara, zespół uważa, że ​​oznacza to jeden z najgęstszych znanych obszarów formowania się galaktyk we wczesnym wszechświecie.

Nawet gęsty węzeł ciemnej materii nie wystarczy, by to wyjaśnić. Sądzimy, że możemy zobaczyć region, w którym łączą się ze sobą dwa masywne halo ciemnej materii”. Ciemna materia jest niewidzialnym składnikiem wszechświata, który utrzymuje razem galaktyki i gromady galaktyk i uważa się, że tworzy „halo”, które rozciąga się poza gwiazdy w tych strukturach.mówi Wylezalek.

Badanie przeprowadzone przez zespół Wylezaleka jest częścią badań Webba nad wczesnym wszechświatem. Dzięki bezprecedensowej zdolności cofania się w czasie teleskop jest już wykorzystywany do badania, w jaki sposób powstały i ewoluowały pierwsze galaktyki oraz jak powstały czarne dziury i jak wpłynęły na strukturę Wszechświata. Zespół planuje dalsze obserwacje tej nieoczekiwanej protogromady galaktyk i ma nadzieję wykorzystać je do zrozumienia, jak gęste, chaotyczne gromady galaktyk, takie jak ta jedna, tworzą się i jak wpływa na nią aktywna, supermasywna czarna dziura w jej sercu.

info: Webbtelescope.org

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową