W 1872 r. w Ziemię uderzyła burza słoneczna, generując zorze od biegunów po tropiki

Wyobraź sobie burzę słoneczną generującą zorze polarne na całym niebie. Nie, w obecnym cyklu słonecznym nie widzieliśmy jeszcze tak silnych zjawisk. Ale w lutym 1872 roku ludzie na całym świecie donosili, że widzieli wspaniałe zorze północne i południowe. Winowajca? Średniej wielkości grupa plam słonecznych, która uwolniła strumień naładowanych cząstek w koronalnym wyrzucie masy skierowanym w stronę Ziemi.

Podobnie jak w przypadku dzisiejszych silnych burz kosmicznych, wydarzenie to nie tylko wysłało zorzę polarną tańczącą na większości ziemskiego nieba, ale także zakłóciło działanie technologii. Na wiele godzin zakłóciło ono komunikację telegraficzną na podmorskim kablu na Oceanie Indyjskim pomiędzy Bombajem a Adenem. Podobne zakłócenia odnotowano na linii lądowej między Kairem a Chartumem. Zapowiadało to szkody, jakie takie burze mogą wyrządzić dzisiejszym sieciom energetycznym i łączności satelitarnej.

Obecnie naukowcy wiedzą znacznie więcej na temat aktywności słonecznej, która powoduje te burze. Jednak w tamtych czasach nauka o Słońcu była jeszcze w powijakach. Nie mieliśmy globalnych, połączonych systemów komunikacyjnych. Tak wtedy, jak i teraz, niezwykle silne burze słoneczne były stosunkowo rzadkie, ale nadal mogły wyrządzać szkody. Dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożenia dla nowoczesnych technologii. Silne burze słoneczne mogą wyłączyć elektrownie, zatrzymać komunikację, zagrozić światowym systemom finansowym i handlowym oraz zaszkodzić życiu.

Im dłużej zasilanie może być odcięte, tym bardziej społeczeństwo, zwłaszcza te mieszkające w obszarach miejskich, będzie miało trudności z radzeniem sobie. Czy moglibyśmy utrzymać nasze życie bez takiej infrastruktury? Cóż, powiedzmy, że byłoby to niezwykle trudne.powiedział Hisashi Hayakawa, główny autor grupy badającej starożytne burze słoneczne.

Wydarzenie słoneczne z 1872 roku zostało nazwane burzą Chapmana-Silvermana. Niedawno międzynarodowy zespół 22 naukowców, kierowany przez Hayakawę z Uniwersytetu Nagoya w Japonii, Edwarda Clivera z Narodowego Obserwatorium Słonecznego USA i Frédérica Clette’a z Królewskiego Obserwatorium Belgii, zbadał ją bardzo szczegółowo. Ich narzędziami były zapisy historyczne połączone z nowoczesnymi technikami oceny burzy Chapmana-Silvermana od jej początków na Słońcu do jej wpływu na naszą planetę.

Jak znaleźć zapisy burzy z tak odległej przeszłości? Najpierw należy przyjrzeć się zapisom plam słonecznych. Ludzie od dawna szkicują grupy plam słonecznych, a zapisy sięgają dość daleko wstecz. Zespół przeszukał belgijskie i włoskie rejestry plam słonecznych w tym okresie. W przypadku oddziaływań naziemnych wykorzystano pomiary pola geomagnetycznego zarejestrowane w tak różnych miejscach, jak Bombaj (Mumbaj), Tyflis (Tbilisi) i Greenwich. Dało im to wgląd w czasową ewolucję i intensywność burzy. Wreszcie, przeanalizowali setki relacji o zorzach polarnych wywołanych przez burzę, napisanych w różnych językach.

Nasze odkrycia potwierdzają, że burza Chapmana-Silvermana z lutego 1872 roku była jedną z najbardziej ekstremalnych burz geomagnetycznych w najnowszej historii. Jej rozmiar rywalizował z burzą Carringtona z września 1859 roku i burzą NY Railroad z maja 1921 roku. Oznacza to, że teraz wiemy, że świat widział co najmniej trzy superburze geomagnetyczne w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Kosmiczne zjawiska pogodowe, które mogą spowodować tak poważne skutki, stanowią ryzyko, którego nie można lekceważyć.powiedział Hayakawa.

Podczas gdy bardzo ekstremalne burze słoneczne są rzadkie, Hayakawa wskazuje, że od połowy XIX wieku miały miejsce trzy superburze podobne do tej z 1872 roku. Słynna burza Carringtona z września 1859 roku (zwana również wydarzeniem Carringtona) była najbardziej intensywną burzą geomagnetyczną w historii. Trwała ponad jeden dzień i stworzyła globalne zorze polarne widoczne niemal na całym świecie. Podobnie jak późniejsza burza Chapmana-Silvermana wpłynęła również na linie telegraficzne.

Szkice włoskiego astronoma Angelo Secchi (Papieski Uniwersytet Gregoriański). Górny obraz przedstawia tarczę Słońca, a dolne obrazy pokazują bardziej szczegółowo grupę plam słonecznych z 1872 roku. Dzięki uprzejmości Osservatorio Astronomico di Roma.

Kolejna bardzo silna burza słoneczna miała miejsce w maju 1921 roku. Nazwana New York Railroad Storm, trwała przez trzy dni w wyniku niezwykle silnego koronalnego wyrzutu masy ze Słońca. Prądy elektryczne wzbudzone w naszej atmosferze przez burzę wywołały kilka pożarów, w tym jeden w pobliżu nowojorskiego Grand Central Terminal. Stąd też wzięła się nazwa burzy związana z koleją. Podobnie jak w przypadku innych silnych burz geomagnetycznych, tej towarzyszyły wspaniałe zorze polarne. Wpłynęła również na usługi telegraficzne i dalekosiężne sygnały radiowe.

Hayakawa zasugerował, że nasze zaawansowane technologicznie społeczeństwa mają szczęście, że nie doświadczyły takich wydarzeń.

Mamy szczęście, że ominęły nas takie superburze w dzisiejszych czasach. Z drugiej strony, wystąpienie trzech takich superburz w ciągu sześciu dekad pokazuje, że zagrożenie dla współczesnego społeczeństwa jest realne. Dlatego zachowanie i analiza zapisów historycznych jest ważna dla oceny, zrozumienia i złagodzenia wpływu takich wydarzeń.powiedział.

Obecnie znajdujemy się w 25 cyklu słonecznym, który w ciągu najbliższego roku osiągnie maksimum słoneczne. Kilka wybuchów Słońca rozświetliło nasze niebo w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Te zorze polarne pojawiły się poza polarnymi i północno-południowymi regionami planety. W miarę zbliżania się maksimum słonecznego możemy spodziewać się większej aktywności Słońca na Ziemi. Czy doświadczymy ekstremalnych burz słonecznych? Nie sposób tego przewidzieć.

Japoński rysunek zorzy wywołanej wydarzeniem słonecznym z 1872 roku. Dzięki uprzejmości Shounji Temple.

Wystarczy jeden bardzo silny wybuch słoneczny z grupy plam słonecznych (i nie musi to być duża grupa) skierowany w naszym kierunku. Na szczęście mamy możliwość śledzenia tych wybuchów, gdy tylko opuszczą Słońce. Naukowcy mogą wcześnie ostrzegać o tych burzach słonecznych, aby operatorzy satelitów, właściciele sieci i inne firmy technologiczne mogły podjąć działania w celu uniknięcia największych szkód.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową