Tytanowe chmury sprawiają, że ta egzoplaneta świeci jak lustro

Astronomowie odkryli bardzo nietypową egzoplanetę. Jest to świat wielkości Neptuna, który okrąża swoją gwiazdę co 19 godzin i jest to najjaśniejsza egzoplaneta, jaką kiedykolwiek odkryto. Wciąż uczą się o tym świecie, co jest wyzwaniem, ponieważ na pierwszy rzut oka planeta nie powinna istnieć.

Planety nie świecą w widoczny sposób własnym światłem. Kiedy mówimy o tym, jak jasna jest planeta, tak naprawdę mówimy o ułamku światła, które odbija planeta, znanym jako albedo Bonda. To nie zawsze to samo, co to, jak jasno się wydaje. Na przykład Księżyc odbija około 10% światła słonecznego, które na niego pada. Choć ma jasnoszary odcień dla naszych oczu, jego powierzchnia jest bardziej koloru ciemnego asfaltu. Z drugiej strony Wenus ma albedo 0,76, co oznacza, że odbija około trzech czwartych padającego na nią światła.

Wenus jest wyjątkowo jasna jak na planetę. Dla porównania, Ziemia ma albedo tylko 0,3, a nawet Jowisz tylko 0,5. Jedynymi światami, które są jaśniejsze od Wenus, są lodowe księżyce, takie jak Enceladus Saturna, który ma albedo Bonda równe 0,81. Lód wodny jest niezwykle refleksyjny, dlatego zimne lodowe planety mogą być tak jasne. Wenus jest jasna, ponieważ pokryta jest chmurami kwasu siarkowego, który odbija światło na długościach fal optycznych. Ziemskie chmury wodne są jasne, ale nie pokrywają całkowicie naszego świata, dlatego ma znacznie niższe albedo. Warstwy chmur Jowisza są mieszanką takich rzeczy jak amoniak i woda.

Ta nowa egzoplaneta, znana jako LTT 9779 b, odbija około 80% docierającego do niej światła. Nie jest to najjaśniejszy świat, jaki znamy, ale jako ultragorący Neptun nie powinien być tak jasny. Biorąc pod uwagę bliskość gwiazdy, temperatura Słońca wynosi około 2 °C. Jest to o wiele za gorąco dla jasnych chmur pary wodnej lub innych podobnych związków. Więc jak to możliwe, że jest tak jasny?

Na podstawie widma zespół sądzi, że jest to spowodowane chmurami tytanowych krzemianów. Innymi słowy, jest tak jasny, ponieważ ma warstwę chmur z piasku tytanowego, która działa jak lustro. Jest to zaskakujące, ponieważ temperatura planety jest zbyt wysoka, aby krzemiany były stabilne w atmosferze. Zespół uważa więc, że istnieje cykl formowania się chmur. Jest podobny do gorącej sauny. Mimo że temperatura sauny jest tak wysoka, że kropelki wody odparowują, wilgotność sauny jest tak wysoka, że kropelki wciąż tworzą się i parują. LTT 9779 b może być tak bogaty w metale, że krzemiany nadal tworzą się w jego atmosferze.

Ekstremalnie wysokie albedo może również pomóc wyjaśnić, w jaki sposób planeta przetrwała. Świat wpada w tak zwaną pustynię gorącego Neptuna. Jest bliżej swojej gwiazdy niż jakikolwiek inny świat wielkości Neptuna, prawdopodobnie dlatego, że ekstremalne ciepło gwiazdy pozbawia młode planety ich atmosfery. Gorące Jowisze mogą znajdować się blisko swojej gwiazdy, ponieważ mają znacznie silniejszą grawitację, aby utrzymać swoją atmosferę. Wysoki współczynnik odbicia LTT 9779 b może chronić go przed ciepłem, pozwalając światu przetrwać, mimo że jest zbyt blisko jego rozmiarów Neptuna.

Dalsze obserwacje pomogą astronomom rozwiązać te tajemnice. Do tej pory zespół opierał się na danych z satelity CHaracterising ExOPlanets (CHEOPS). Mają nadzieję zebrać dane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w przyszłości, co da im obserwacje w podczerwieni.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową