Trzy szybkie błyski radiowe przebiły się przez pobliską galaktykę

Szybkie błyski radiowe (FRB) to kosmiczne tajemnice, które powoli, ale pewnie ujawniają swoje tajemnice. Te jasne błyski światła są widoczne w części widma fal radiowych i zwykle trwają tylko kilka milisekund, zanim znikną na zawsze. Pochodzą z przypadkowych miejsc we Wszechświecie i są tak potężne, że możemy je zobaczyć emanujące z odległości miliardów lat świetlnych.

Astronomowie wykorzystali nowo zmodernizowaną sieć radioteleskopów, aby znaleźć pięć nowych FRB i odkryli, że wiele błysków przebiło się przez Galaktykę Trójkąta (M33). Te krótkie błyski rozświetliły gaz wewnątrz M33, pozwalając astronomom obliczyć maksymalną liczbę niewidocznych atomów.

Galaktyka Trójkąta. Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

Sieć radioteleskopów w Westerbork w Holandii działa od 1968 roku, ale ostatnio została zmodernizowana o system Apertif Radio Transient System (ARTS), który obejmuje nowe odbiorniki i nowy superkomputer. System ARTS został specjalnie zaprojektowany przez naukowców i inżynierów współpracujących z ASTRON, Holenderskim Instytutem Radioastronomii. Naukowcy twierdzą, że nowe dane i obrazy są znacznie ostrzejsze niż wcześniej było to możliwe. Pozwoliło to na natychmiastowe zidentyfikowanie wielu rozbłysków, które przebiły się przez pobliską Galaktykę Trójkąta.

Mamy teraz instrument o bardzo szerokim polu widzenia i bardzo ostrym widzeniu. A wszystko to na żywo. To nowe i ekscytujące.powiedział główny badacz Joeri van Leeuwen z ASTRON.

FRB należą do najjaśniejszych eksplozji we Wszechświecie. Wybuchy zawierają ogromne ilości energii, około dziesięć bilionów razy więcej niż roczne zużycie energii przez całą populację świata, według ASTRON. Podczas gdy uważa się, że niektóre FRB są powodowane przez gwiazdy neutronowe i czarne, inne nadal wymykają się klasyfikacji. Z tego powodu utrzymują się inne teorie, począwszy od pulsarów i magnetarów, a nawet komunikacji pozaziemskiej.

Badając błyski, astronomowie mają nadzieję lepiej zrozumieć podstawowe właściwości materii, z której składa się Wszechświat. Ale badanie tych błysków jest trudne. Nikt nie wie, gdzie na niebie wybuchnie następna seria, a trwają one tylko milisekundę.

Wcześniej radioteleskopy mogły tylko z grubsza wskazać, gdzie wystąpił FRB. Ale modernizacja ARTS umożliwia teraz Westerbork bardzo dokładne określenie lokalizacji FRB.

Wykazaliśmy, że trzy z odkrytych przez nas FRB zaatakowały naszą sąsiadkę, Galaktykę Trójkąta! W ten sposób po raz pierwszy byliśmy w stanie policzyć, ile niewidzialnych elektronów zawiera ta galaktyka. Fantastyczny wynik.mówi Van Leeuwen.

W odległości 3 milionów lat świetlnych od Ziemi Galaktyka Trójkąta – znana również jako M33 – jest trzecią co do wielkości galaktyką w naszej Grupie Lokalnej. W początkowej fazie uruchamiania zmodernizowanego teleskopu odkryli, że mogą spodziewać się wykrywania nowego FRB mniej więcej raz na siedem dni, co, jak powiedzieli, zapewnia znaczną liczbę nowych źródeł do zbadania.

Połączenie wykrywalności i dokładności lokalizacji, oznacza to nową fazę, w której rosnąca liczba rozbłysków może być wykorzystana do badania naszego Wszechświata.napisał zespół.

Kontynuując wskazywanie źródeł i badanie FRB, astronomowie mają nadzieję nie tylko dowiedzieć się więcej o błyskach radiowych, ale także o tajemniczej ciemnej materii i ciemnej energii, które stanowią około 95% Wszechświata.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową