Sześcio-gwiazdowy system, w którym wszystkie sześć gwiazd ulega zaćmieniu

TYC 7037-89-1 to pierwszy odkryty układ sześcio-gwiazdowy, w którym wszystkie gwiazdy uczestniczą w zaćmieniach, odkrycie dokonane w 2021 roku, przez satelitę Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) NASA. System znajduje się około 1900 lat świetlnych od nas w konstelacji Eridanus.

System, zwany również TIC 168789840, jest pierwszym znanym układem sześciokrotnym składającą się z trzech zestawów zaćmieniowych układów podwójnych, par gwiazd, których orbity wychodzą na naszą linię widzenia, dzięki czemu obserwujemy gwiazdy naprzemiennie przechodzące przed sobą. Każde zaćmienie powoduje spadek ogólnej jasności systemu. Astronomowie określają układy podwójne za pomocą liter A, B i C. Gwiazdy w układach A i C okrążają się nawzajem mniej więcej półtora dnia, a obie układy podwójne okrążają się nawzajem mniej więcej co cztery lata. Członkowie układu podwójnego B okrążają się nawzajem mniej więcej co osiem dni, ale para jest znacznie dalej, okrążając wewnętrzne systemy mniej więcej co 2000 lat. Główne gwiazdy we wszystkich trzech układach podwójnych są nieco większe i masywniejsze niż Słońce i mniej więcej tak samo gorące. Wtórne są około połowy wielkości Słońca, a jedna trzecia jest gorąca.

Astrofizycy są bardzo zainteresowani zaćmieniowymi układami podwójnymi, ponieważ ich struktura pomaga w szczegółowych pomiarach rozmiarów, mas, temperatur i separacji gwiazd, a także odległości od układu. Mogą wykorzystać te informacje do budowania lepszych modeli powstawania i ewolucji gwiazd. Na przykład w przypadku TYC 7037-89-1 naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak gwiazdy pierwotne i wtórne w trzech układach podwójnych rozwinęły takie podobne właściwości i jak te trzy systemy zostały związane grawitacyjnie.

Międzynarodowy zespół, kierowany przez naukowca danych Briana P. Powella i astrofizyka Veselina Kostova z Goddard, dokonał odkrycia przy użyciu danych TESS. Badacze włączyli pomiary archiwalne, a także uzyskali obserwacje uzupełniające za pomocą urządzeń naziemnych. W skład podstawowego zespołu wchodzą Saul Rappaport z MIT, Tamás Borkovits z Uniwersytetu w Szeged na Węgrzech, Petr Zasche z Uniwersytetu Karola w Czechach oraz Andrei Tokovinin z NOIRLab NSF.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową