Stellarium – jeden program – wiele platform

Bardzo często otrzymuję pytania jaki program polecam do sprawdzenia co aktualnie dzieje się na niebie i jaki jest najlepszy. Zawsze podkreślam że nie ma idealnego programu a większość z występujących aplikacji na komputery czy smartfony jest dobra i tak jest rzeczywiście. Nie ma obecnie złych programów, a każdy z występujących ma swoje zalety i wady, ale nieważne jaki nam się spodoba, ważne by nauczyć się obsługi wybranego programu i często go używać co pozwoli na szybką orientację na niebie i wyszukanie aktualnie występujących zjawisk.

Programem jaki często polecam jest Stellarium choć nie jest to program bardzo dokładny to na dobry początek jest znakomity, gdyż występuje na wszystkie platformy, w wersji desktop jest darmowy, w wersji mobilnej podstawowa wersja jest również dostępna bezpłatnie a za dodatki musimy już zapłacić. Istnieje również jego specjalna wersja online uruchamiana w przeglądarce internetowej, co pozwala na użytkowanie programu bez jego instalacji.

Dobrą cechą jest ładna grafika jaką generuje program, z której często widzicie zrzuty na tej stronie, można w nim przygotować animacje z zjawisk jakie możemy obserwować oraz tych które już wystąpiły. Dodatkowe moduły pozwalają na wzbogacenie funkcjonalności programu, a łatwa wyszukiwarka obiektów pozwala na szybkie znalezienie interesującego nas fragmentu nieba. Ważnym elementem Stellarium jest bogata baza informacji jakie pojawiają się po najechaniu na obiekt i prezentują wiele informacji o danym ciele niebieskim.

Zachęcam aby wybrać sobie program taki jaki będzie odpowiedni dla każdego, ja często używam Cartes du Ciel ale to może z przyzwyczajenia i starych nawyków. Nieważne jaki będzie program, ważne by mieć go zawsze “pod ręką” gdy pogoda pozwala na przeprowadzenie obserwacji.

Jeśli zainteresuje Was Stellarium to można go pobrać bezpłatnie: https://stellarium.org/pl/ na platformy Windows, Mac OS czy Linux. Wersja webowa jest pod adresem: https://stellarium-web.org/, a mobilne dostępne są w poszczególnych sklepach Apple czy Google.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową