Sonda kosmiczna NASA przelatuje dziewiąty raz obok Słońca

Parker Solar Probe – amerykańska sonda kosmiczna, której misja jest realizowana w ramach programu Living with a Star. Jest to pierwsza sonda, która ma wykonać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. Sonda została wyniesiona na orbitę 12 sierpnia 2018 roku.

Sonda Parker Solar Probe znajdowała się najbliżej Słońca podczas ostatniego przelotu w poniedziałek (9 sierpnia) o godzinie 15:10 czasu EDT (19:10 GMT), i statek kosmiczny znajdował się wówczas około 10,4 miliona kilometrów od powierzchni Słońca. 

W tym czasie sonda poruszała się z prędkością około 532 000 km/h. Sonda koncentruje się na zrozumieniu mechanizmu, dzięki któremu atmosfera słoneczna staje się tak gorąca – o tysiące stopni cieplejsza niż powierzchnia Słońca, oraz pochodzenia wiatru słonecznego, czyli nieustannej emisji naładowanych cząstek przepływających przez Układ Słoneczny. 

Ponieważ sonda przelatuje coraz bliżej Słońca, została lepiej przygotowana do rozwikłania tych tajemnic.

Wchodzimy w krytyczną fazę misji Parkera i podczas tego spotkania skupiamy się na kilku rzeczach.powiedział w oświadczeniu NASA Nour E. Raouafi, naukowiec projektu Parker Solar Probe z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Najbliższe planowane przejście obok powierzchni Słońca planowane jest na grudzień 2024 roku.

Korzystając ze swoich czterech pokładowych zestawów instrumentów, sonda będzie kontynuowała zbieranie danych o środowisku słonecznym i wietrze słonecznym dla obecnego spotkania z naszą gwiazdą do 15 sierpnia, przy czym większość danych ze spotkania spodziewana jest na Ziemi około 18 sierpnia.

Spodziewamy się, że sonda będzie przelatywała przez strefę przyspieszenia ciągłego przepływu naładowanych cząstek, które tworzą wiatr słoneczny. Aktywność słoneczna również wzrasta, co jest obiecujące dla badania wielkoskalowych struktur wiatru słonecznego, takich jak koronalne wyrzuty masy, oraz związanych z nimi cząstek energetycznych. 

Ale nigdy nie wiadomo, co jeszcze można znaleźć, odkrywając tak blisko Słońca, a to zawsze jest ekscytujące.dodał Nour E. Raouafi, naukowiec projektu Parker Solar Probe.

Trzy lata po swojej siedmioletniej podstawowej misji sonda Parker Solar Probe pozostaje w bardzo dobrym stanie technicznym, przemierzając ścieżkę, która poprowadzi ją bezpośrednio przez zewnętrzną atmosferę Słońca, znaną jako korona słoneczna. System ochrony termicznej osłaniający statek kosmiczny już teraz zmaga się z temperaturami powyżej 1200 stopni Fahrenheita (650 stopni Celsjusza). Przy najbliższym zbliżeniu się sondy Parker Solar Probe TPS musi wytrzymać temperaturę 2500 F, jednocześnie utrzymując w cieniu instrumenty , pracujące w temperaturze około 85 F. 

Trwają przygotowania do piątego przelotu sondy przez Wenus, 16 października, który skieruje sondę Parker Solar Probe jeszcze bliżej Słońca na dziesiątą orbitę naukową, której kulminacją będzie czwarta i ostatnia peryhelium roku 21 listopada.

 

 


______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową