Solar Orbiter został trafiony koronalnym wyrzutem masy, gdy miał przelecieć obok Wenus

Ogromne burze słoneczne na Słońcu stają się coraz częstsze, ponieważ wkracza ono w okres rosnącej aktywności słonecznej w ramach 25. cyklu słonecznego, którego szczyt ma nastąpić w 2025 r. Jest jeden statek kosmiczny, który będzie bardzo dobrze przygotowany do uchwycenia tej rosnącej aktywności. Solar Orbiter zajmuje obecnie 25% drogi w swojej dziesięcioletniej misji obserwacji Słońca. Do 2025 roku będzie bliżej niż kiedykolwiek naszej gwiazdy macierzystej i już zaczął obserwować fantastyczne zjawiska z naszego Słońca.

Jedno z tych spektakularnych zjawisk wydarzyło się niedawno podczas asysty grawitacyjnej Solar Orbiter otrzymanej z Wenus. Słońce miało koronalny wyrzut masy (CME) w kierunku Wenus i Orbitera. To było prawie tak, jakby był zazdrosny o to, że satelita, który miał go badać, przytulał się do innego ciała niebieskiego. Oczywiście obecność Orbitera nie jest powodem, dla którego Słońce zdecydowało się wyładować w kierunku drugiej planety. I ostatecznie uderzenie przez tak intensywną burzę słoneczną nie miało szkodliwego wpływu na sondę, głównie dlatego, że została ona specjalnie zaprojektowana do obserwacji zjawisk takich jak CME.

Niektóre instrumenty Solar Orbiter musiały zostać wyłączone z powodu światła słonecznego odbitego od samej Wenus. Oznacza to, że nie byli w stanie zebrać danych na temat tego CME. Jednak niektóre inne instrumenty zostały włączone i zauważyły ​​wzrost liczby energetycznych cząstek słonecznych w pobliżu sondy.

 

Jest wiele rzeczy, których wciąż nie rozumiemy na temat heliofizyki i przyczyn tych burz słonecznych. Sam Solar Orbiter jest tylko jednym z kilku statków, które aktywnie mierzą Słońce. W szczególności jedna, znana jako Vigil, pomoże nam określić kierunek burz słonecznych. Obecnie trudno jest określić, czy burze zmierzają bezpośrednio w kierunku Ziemi, czy wprost od niej – cząstki z burz w obu kierunkach wyglądają jak halo wokół Słońca. Ale z planowanego przez Vigil punktu obserwacyjnego L5 Lagrange’a Ziemia-Słońce, będzie miał unikalny kąt do monitorowania pogody kosmicznej, która może potencjalnie wpłynąć na Ziemię i całą jej infrastrukturę.

Podczas gdy te dodatkowe misje nabierają tempa, Solar Orbiter zbiera ich jeszcze więcej, ostatecznie planując stać się najszybciej poruszającym się obiektem, jaki kiedykolwiek zbudowali ludzie. Będzie nadal monitorować Słońce i wykorzystywać Wenus do asyst grawitacyjnych przez cały czas trwania swojej misji. CME, które ostatnio ucierpiało, z pewnością nie będzie też ostatnim, z którym ma do czynienia.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową