Słońce wybucha potężnym rozbłyskiem, burza słoneczna klasy X1.1 minie Ziemię

Aktywna plama słoneczna na Słońcu, która odwraca się od Ziemi,  wyzwoliła potężny strzał pożegnalny, gdy zniknęła z pola widzenia w sobotę (30 kwietnia).

Plama słoneczna AR2994, skrót od Active Region 2994, wystrzeliła ogromny rozbłysk słoneczny, który zarejestrował burzę słoneczną klasy X1.1. (Rozbłyski słoneczne klasy X to najpotężniejsze eksplozje na Słońcu.) Obserwatorium dynamiki słonecznej NASA zarejestrowało oszałamiające wideo rozbłysku słonecznego w różnych długościach fal światła.

Nawet gdy plama słoneczna była całkowicie ukryta za północno-zachodnim ramieniem Słońca, eksplozja nadal wytworzyła wystarczająco dużo promieniowania, aby nad środkowym Oceanem Atlantyckim i większością Europy zaciemnić fale krótkofalowe.napisał astronom Tony Phillips na swojej stronie internetowej Spaceweather.com, która śledzi rozbłyski słoneczne. Dodał, że trwało to około godziny.

Burza słoneczna rozpoczęła się o godzinie 13:37 GMT i osiągnęła szczytową siłę 10 minut później, zgodnie z ostrzeżeniem NOAA od Space Weather Prediction Group. Rozbłysk wystąpił przed częściowym zaćmieniem Słońca w sobotę, pierwszym zaćmieniem Słońca w 2022 roku. Oczekiwano, że Księżyc przesłoni część Słońca dla obserwatorów w częściach Ameryki Południowej, południowego Pacyfiku i Antarktydy. O której godzinie zaczyna się zaćmienie Słońca 30 kwietnia.

Erupcja słoneczna prawie na pewno wywołała intensywny koronalny wyrzut masy (CME) naładowanych cząstek, napisał Phillips. Ale ponieważ rozbłysk pochodził z plamy słonecznej ukrytej przed bezpośrednim widokiem z Ziemi, prawdopodobnie nie uderzy w Ziemię, dodał.

Burze słoneczne, które wybuchają ze Słońca, mają różne siły lub klasy, które naukowcy wykorzystują do określenia ich nasilenia. Najsłabsze rozbłyski słoneczne to zdarzenia klasy A, B i C, przy czym silniejsze burze klasy M są wystarczająco silne, aby wzmocnić zorzę polarną Ziemi, gdy uderzą w naszą planetę.

Rozbłyski słoneczne klasy X są najsilniejszymi erupcjami, jakich doświadcza Słońce. Najpotężniejsze burze klasy X wycelowane bezpośrednio w Ziemię mogą stanowić zagrożenie dla satelitów i astronautów, a także zakłócać stacje energetyczne i sygnały radiowe na powierzchni. Każda klasa rozbłysków słonecznych ma dziewięć podziałów intensywności z wyjątkiem rozbłysków X. Największy znany rozbłysk X miał miejsce w 2003 roku i osiągnął X28, zanim przytłoczył czujniki monitorujące go.

Słońce ma 11-letni cykl aktywności. Obecnym cykl znanym jako 25. cykl słoneczny rozpoczął się w 2019 r., a maksimum aktywności Słonecznej przewiduje się na 2025 rok.

informacja: Space.com / foto: NASA

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową