Setki tajemniczych pasm znalezionych w sercu Drogi Mlecznej

Według nowego zdjęcia teleskopowego centrum naszej Drogi Mlecznej jest domem dla wielu intrygujących cech – w tym prawie tysiąca tajemniczych pasm magnetycznych.

Pary i skupiska pasm rozciągają się na prawie 150 lat świetlnych długości i są równomiernie rozmieszczone. Dziwaczne struktury mają kilka milionów lat i różnią się wyglądem. Niektóre z nich przypominają struny harfy, wodospady, a nawet pierścienie wokół Saturna. Ale prawdziwa natura włókien pozostaje nieuchwytna.

Farhad Yusef-Zadeh, profesor fizyki i astronomii z Northwestern University, po raz pierwszy odkrył tajemnicze “nitki” 35 lat temu za pomocą fal radiowych. Ustalił, że “nici” są zbudowane z elektronów promieniowania kosmicznego, które poruszają się w swoich polach magnetycznych z prędkością bliską prędkości światła. Pochodzenie tych “nici” pozostało jednak tajemnicą.

Teraz astronomowie byli w stanie znaleźć 10 razy więcej pasm niż poprzednie odkrycie Yusefa-Zadeha, korzystając z teleskopu South African Radio Astronomy Observatory MeerKAT.

Badaliśmy pojedyncze włókna przez długi czas z małymi szczegółami. Teraz w końcu widzimy duży obraz – panoramiczny widok wypełniony mnóstwem włókien. Samo zbadanie kilku włókien utrudnia wyciągnięcie jakichkolwiek rzeczywistych wniosków na temat tego, czym one są i skąd pochodzą. nasze rozumienie tych struktur.powiedział w oświadczeniu Yusef-Zadeh, główny autor badania.

Nowy, szczegółowy obraz składa się w rzeczywistości z mozaiki 20 różnych obserwacji przeprowadzonych w ciągu trzech lat w kierunku odległego centrum Drogi Mlecznej, znajdującego się 25 000 lat świetlnych od Ziemi. Oprócz długich pasm, zdjęcie pokazuje sygnatury narodzin gwiazd i pozostałości po eksplodujących gwiazdach dzięki emisji radiowej. Yusef-Zadeh i jego zespół badawczy skupili się wyłącznie na niciach i odizolowali je od innych zjawisk uchwyconych na obrazie.

To jak sztuka współczesna. Te obrazy są tak piękne i bogate, a tajemnica tego wszystkiego czyni je jeszcze bardziej interesującymi.powiedział Yusef-Zadeh.

 

Rozdzielanie pasm

Ilość promieniowania różniła się od innych energetycznych zdarzeń kosmicznych, takich jak pozostałości po supernowych, jak wykazała przeprowadzona przez zespół analiza pasm. Naukowcy uważają, że pasma są bardziej prawdopodobnie związane z przeszłą aktywnością spowodowaną przez supermasywną czarną dziurę w centrum Drogi Mlecznej niż z eksplozjami gwiazd. Zespół ustalił również, że wzdłuż pasm są silniejsze pola magnetyczne.

Badanie większej grupy “nici” pozwala naukowcom lepiej je zrozumieć, chociaż pozostaje wiele tajemnic.

Gdybyś był na przykład z innej planety i spotkał jedną bardzo wysoką osobę na Ziemi, mógłbyś założyć, że wszyscy ludzie są wysocy. Ale jeśli prowadzisz statystyki dotyczące populacji ludzi, możesz znaleźć średni wzrost. Dokładnie to robimy. Możemy znaleźć siłę pól magnetycznych, ich długość, orientację i widmo promieniowania.powiedział Yusef-Zadeh.

Podczas gdy zespół pracuje nad identyfikacją każdej nici, wciąż próbuje ustalić uporządkowaną, równą odległość między skupiskami pasm, która jest przyczyną przyspieszenia cząstek. lub jeśli pasma poruszają się z czasem.

Za każdym razem, gdy odpowiadamy na jedno pytanie, pojawia się wiele innych pytań. Jak przyspiesza się elektrony z prędkością bliską prędkości światła? Jednym z pomysłów jest to, że na końcach tych włókien znajdują się źródła, które przyspieszają te cząstki.powiedział naukowiec z zespołu badawczego.

Możliwe, że nici są związane z poprzednim odkryciem Yusef-Zadeh i jego zespołu w 2019 roku: gigantyczne struktury balonowe w sercu galaktyki.

Wiele badań dotyczących pasm zostanie opublikowanych w przyszłości, a naukowcy mają nadzieję odkryć, w jaki sposób pasują one do plątaniny obiektów w pobliżu centrum Drogi Mlecznej.

Mamy nadzieję, że dotrzemy do sedna sprawy, ale potrzeba więcej obserwacji i analiz teoretycznych. Pełne zrozumienie złożonych obiektów wymaga czasu.powiedział szef zespołu badawczego.
informacja: CNN

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową