Rozbłyski klasy M4.0 i M1.0 na Słońcu z CME skierowanymi w kierunku Ziemi, jest szansa na zorzę

W poniedziałek 28 marca doszło do silnego rozbłysku klasy M4.0 w grupie plam słonecznych oznaczonych numerem 2975 znajdującej się w centralnej części tarczy słonecznej. To drugi pod względem energii rozbłysk wytworzony w 2022 roku. Rozbłyskowi towarzyszył kilkudziesięciominutowy blackout radiowy poziomu R1, emisja radiowa typu II i typu IV. To zjawisko wywołało słabą burzę radiacyjną poziomu S1 oraz uwolniło koronalny wyrzut masy (CME), który z uwagi na centralne położenie aktywnego obszaru był skierowany w kierunku Ziemi.

Kilka godzin później w trwającym rozbłysku klasy M1.0 ta sama grupa plam uwolniła drugi koronalny wyrzut masy, również skierowany w kierunku Ziemi. Obszar aktywny 2975 wykazuje nadal skłonność do rozbudowy.

Zjawisko to może spowodować wystąpienie w dniu 31 marca zorzy również na terenie Polski. Dlatego zachęcam do śledzenie dalszych informacji i przygotowania się do obserwacji tego wspaniałego zjawiska. Oficjalna prognoza SWPC zakłada 31 marca umiarkowaną burzę magnetyczną kategorii G2 z prawdopodobieństwem 50% wystąpienia zjawiska zorzowego.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową