Rekord pobity: Hubble znalazł najdalszą gwiazdę, jaką kiedykolwiek widziano

Szczęśliwe ustawienie obiektów w kosmosie ujawniło pojedyncze źródło światła w ciągu pierwszego miliarda lat po Wielkim Wybuchu, co stanowi ważne wyzwanie dla Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w jego debiutanckim roku.

Nawet Teleskop Kosmiczny Hubble’a NASA może skorzystać z pewnej pomocy, o czym świadczy jego najnowsze odkrycie: rekordowa gwiazda tak odległa, że ​​do jej zauważenia potrzebne było połączenie wyrafinowanego oprzyrządowania teleskopu i naturalnego szkła powiększającego. Gwiazda, nazwana przez astronomów Earendel, wyemitowała swoje światło w ciągu pierwszego miliarda lat wszechświata. To znaczący skok poza poprzedni rekord odległości Hubble’a z 2018 roku, kiedy wykrył gwiazdę około 4 miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Hubble otrzymał impuls, patrząc w przestrzeń kosmiczną zniekształconą przez masę ogromnej gromady galaktyk WHL0137-08, efekt zwany soczewkowaniem grawitacyjnym. Earendel został wyrównany na lub bardzo blisko zmarszczki w strukturze przestrzeni wytworzonej przez masę gromady, co zwiększyło jej światło na tyle, by mógł zostać wykryty przez Hubble’a. Teleskop Jamesa Webba z NASA będzie kontynuował obserwacje obiektu, aby dowiedzieć się o jasności, temperaturze i składzie Earendel. Chociaż szanse na to, że Earendel jest jedną z gwiazd pierwszej generacji we Wszechświecie, są niewielkie, astronomowie są zainteresowani obserwacjami środowiska wczesnego Wszechświata.

Nowo wykryta gwiazda jest tak daleko, że jej światło potrzebowało 12,9 miliarda lat, zanim dotarło do Ziemi, wyglądając nam tak, jak wtedy, gdy wszechświat miał tylko 7 procent swojego obecnego wieku, przy przesunięciu ku czerwieni 6,2. Najmniejsze obiekty widziane wcześniej z tak dużej odległości to gromady gwiazd osadzone we wczesnych galaktykach.

Na początku prawie w to nie wierzyliśmy, była znacznie dalej niż poprzednia najbardziej odległa gwiazda z najwyższym przesunięciem ku czerwieni.powiedział astronom Brian Welch z Johns Hopkins University w Baltimore.

Normalnie na tych odległościach całe galaktyki wyglądają jak małe smugi, a światło milionów gwiazd miesza się ze sobą. Galaktyka, w której znajduje się ta gwiazda, została powiększona i zniekształcona przez soczewkowanie grawitacyjne w długi półksiężyc, który nazwaliśmy Łukiem Wschodu Słońca.powiedział Welch.

Po szczegółowym przestudiowaniu galaktyki Welch ustalił, że jedną z cech jest niezwykle powiększona gwiazda, którą nazwał Earendel, co po staroangielskim oznacza „gwiazdę poranna”. Odkrycie daje nadzieję na otwarcie niezbadanej ery bardzo wczesnego powstawania gwiazd.

Earendel istniał tak dawno temu, że mógł nie mieć tych samych surowców, co gwiazdy wokół nas dzisiaj.wyjaśnił Welch.

Studiowanie Earendela będzie oknem na erę wszechświata, której nie znamy, ale to doprowadziło do wszystkiego, co wiemy. To tak, jakbyśmy czytali naprawdę interesującą książkę, ale zaczęliśmy od drugiego rozdziału, a teraz będziemy mieli okazję zobaczyć, jak to wszystko się zaczęło.powiedział Welch.
informacja: HUBBLESITE

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową