
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaczął rzucać światło na lata formowania się w historii Wszechświata, które do tej pory były poza zasięgiem: powstawanie i składanie galaktyk. Po raz pierwszy protogromada siedmiu galaktyk została potwierdzona w odległości, którą astronomowie nazywają przesunięciem ku czerwieni 7,9, czyli zaledwie 650 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Na podstawie zebranych danych astronomowie obliczyli przyszły rozwój rodzącej się gromady, stwierdzając, że prawdopodobnie będzie ona rosła pod względem wielkości i masy, aby przypominać Gromada Coma, potwór współczesnego wszechświata.
Precyzyjne pomiary wykonane przez spektrograf bliskiej podczerwieni (NIRSpec) były kluczem do potwierdzenia łącznej odległości galaktyk i dużych prędkości, z jakimi poruszają się w halo ciemnej materii – około tysiąca kilometrów na sekundę.
Dane spektralne pozwoliły astronomom modelować i mapować przyszły rozwój grupy zbierającej, aż do naszych czasów we współczesnym Wszechświecie. Przewidywanie, że protogromada ostatecznie będzie przypominać Gromadę Coma, oznacza, że może ona ostatecznie należeć do najgęstszych znanych kolekcji galaktyk, z tysiącami członków.
Gromady galaktyk są największymi skupiskami masy w znanym wszechświecie, które mogą dramatycznie wypaczyć strukturę samej czasoprzestrzeni. To zakrzywienie, zwane soczewkowaniem grawitacyjnym, może mieć efekt powiększający dla obiektów poza gromadą, pozwalając astronomom patrzeć przez gromadę jak gigantyczne szkło powiększające. Zespół badawczy był w stanie wykorzystać ten efekt, przeglądając gromadę Pandory, aby zobaczyć protogromadę; nawet potężne instrumenty Webba potrzebują pomocy natury, aby widzieć tak daleko. Zbadanie, w jaki sposób duże gromady, takie jak Pandora i Coma, po raz pierwszy się połączyły, było trudne ze względu na rozszerzanie się Wszechświata rozciągające światło poza widzialne długości fal do podczerwieni, gdzie astronomom brakowało danych o wysokiej rozdzielczości przed Webbem. Instrumenty podczerwone Webba zostały opracowane specjalnie w celu wypełnienia tych luk na początku historii wszechświata.
Siedem galaktyk potwierdzonych przez Webba zostało po raz pierwszy ustalonych jako kandydatki do obserwacji przy użyciu danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a Program Frontier Fields. Program poświęcił czas Hubble’a na obserwacje za pomocą soczewkowania grawitacyjnego, aby szczegółowo obserwować bardzo odległe galaktyki. Ponieważ jednak Hubble nie może wykryć światła poza bliską podczerwienią, jest tylko tyle szczegółów, ile może zobaczyć. Webb podjął badania, koncentrując się na galaktykach badanych przez Hubble’a i zbierając szczegółowe dane spektroskopowe oprócz zdjęć.
Zespół badawczy przewiduje, że przyszła współpraca między Webbem a Nancy Gray Roman Space Telescope, misja przeglądowa o wysokiej rozdzielczości i szerokim polu, przyniesie jeszcze więcej wyników we wczesnych gromadach galaktyk. Dzięki 200-krotnemu polu widzenia podczerwieni Hubble’a w jednym ujęciu, Nancy Gray Roman Space Telescope będzie w stanie zidentyfikować więcej kandydatów na galaktyki protogromady, co Webb może śledzić, aby potwierdzić za pomocą swoich instrumentów spektroskopowych. Misja Nancy Gray Roman Space Telescope ma obecnie wystartować do maja 2027 roku.