Powstał największy na świecie międzynarodowy rezerwat ciemnego nieba

Największy na świecie międzynarodowy rezerwat ciemnego nieba został otwarty 7 kwietnia dzięki współpracy podmiotów, które koncentrują się na problemach środowiskowych i astronomii w zachodnim Teksasie, w tym Obserwatorium McDonalda.

Rezerwat ciemnego nieba to „region zarezerwowany dla astronomii, w którym zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najniższe”. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba nowy rezerwat, zwany Międzynarodowym Rezerwatem Ciemnego Nieba Greater Big Bend, rozciąga się na ponad 9 milionów akrów i rozciąga się od Fort Davis w Teksasie po pustynię Chihuahuan. Stephen Hummel, koordynator inicjatywy ciemnego nieba w Obserwatorium McDonalda, powiedział, że oprócz zastosowań w badaniach astronomicznych rezerwat będzie chronić i wspierać dziką przyrodę.

Od dłuższego czasu zajmujemy się ciemnym niebem. Większość z nich, przynajmniej początkowo, koncentrowała się na ochronie badań astronomicznych, ale przez dziesięciolecia, wraz z rozwojem nauki, zdajemy sobie sprawę, że chodzi o znacznie więcej niż astronomię… zanieczyszczenie światłem (stanowi) zagrożenie dla naszego środowisko. powiedział Hummel.

Liczne organizacje, takie jak Nature Conservancy, organizacja non-profit, która działa na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i utracie bioróżnorodności, przyczyniły się do powstania rezerwatu ciemnego nieba. Kaylee French, koordynatorka ds. edukacji i pomocy w zachodnim Teksasie w Nature Conservancy, powiedziała, że ​​rezerwaty górskie Davis, które znajdują się na terenie rezerwatu, są domem dla ponad 200 gatunków ssaków, a zarejestrowano tam 360 gatunków ptaków i nietoperzy.

Wiele z tych gatunków polega na ciemnym niebie do nawigacji podczas migracji i żerowania. Wiele gatunków na pustyni Chihuahua ucieka przed upałem w środku dnia, więc są aktywne tylko w nocy, a wiele zwierząt prowadzi nocny tryb życia… (jak) zagrożony meksykański nietoperz długonosy, ryś rudy, lew górski… wszystkie one polegają na ciemnym niebie, aby rzeczywiście wyjść i dobrze się rozwijać w nocy.powiedział French.

Aby utrzymać niski poziom zanieczyszczenia światłem, istnieje ochrona nocnego nieba, z priorytetem w kluczowych obszarach, takich jak Obserwatorium McDonalda na UT, które znajduje się w rezerwacie.

Wiele osób przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć nocne niebo. To jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu Big Bend… wiele miast jest całkowicie na pokładzie, ponieważ jeśli stracimy nocne niebo, stracimy znaczący wkład w lokalną gospodarkę.powiedział Hummel.

Hummel powiedział, że ma nadzieję, że rezerwat pomoże w ochronie ciemnego nieba dla przyszłych pokoleń.

Mam nadzieję, że możemy… przynajmniej mieć zakątek świata, w którym można zobaczyć nocne niebo w stanie naturalnym. Ale co więcej, mam nadzieję, że jest to źródło inspiracji dla innych na całym świecie, że współpraca międzynarodowa jest możliwa… możemy uzgadniać różne rzeczy i możemy je załatwić. Istnieją rozwiązania problemu zanieczyszczenia światłem i jestem podekscytowany, że ludzie traktują to poważnie i doceniają.powiedział Hummel.
info: The Daily Texas

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową