
Sonda Parker Solar Probe przeleci obok naszej gwiazdy po raz dwunasty w środę (1 czerwca), wyznaczając półmetek misji.
Podczas tego przelotu sonda Parker Solar Probe, specjalnie zaprojektowana do pochłaniania ekstremalnego ciepła i promieniowania słonecznego, zbliży się na 8,5 miliona kilometrów od powierzchni Słońca, czyli mniej więcej tak blisko, jak w ciągu ostatniego bliskiego podejścia 25 lutego.
Przelatując 14 razy bliżej niż orbita Merkurego pierwszej i najbliższej planety naszego Układu Słonecznego od Słońca — Parker osiągnie prędkość maksymalną 586860 km/h. To mniej więcej 21 razy szybciej niż prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdy krąży ona wokół Ziemi. Dokładny czas najbliższego podejścia, zwanego peryhelium, to 22: 50 GMT.
Tym razem Parker nie zamierza ponownie pobić swojego rekordu prędkości, jak to miało miejsce kilka razy w trakcie swojej misji. Ale co bardziej cenne, jest to zbieranie niezbędnych informacji o złożonym zachowaniu Słońca. Naukowcy zamierzają sprawdzić na podstawie otrzymanych danych co prowadzi do takich zjawisk, jak przegrzanie korony słonecznej o temperaturze miliona stopni, która jest znacznie gorętsza niż plazma na powierzchni Słońca.
Na przykład misja wielokrotnie przekraczała krytyczną powierzchnię Alfvén. To tam materiał słoneczny opuszcza powierzchnię i staje się wiatrem słonecznym, kluczowym wektorem promieniowania, który wpływa na pogodę kosmiczną w całym Układzie Słonecznym. Naukowcy wiedzą teraz, że granica jest pomarszczona, a nie gładka.
Niektóre z innych odkryć Parkera obejmują znalezienie wolnego od pyłu obszaru wokół Słońca, w którym ziarna sublimują pod wpływem ekstremalnego ciepła, określenie pochodzenia „przełączeń” pola magnetycznego (lub przeskoków pola) w magnetycznych „lejach” na powierzchni Słońca i lepiej zrozumienie natury cząstek energii słonecznej. Oczekuje się, że misja lepiej odkryje naturę pogody kosmicznej, która może wpłynąć na naszą planetę, wyłączając satelity, linie energetyczne lub inną infrastrukturę podczas najpotężniejszych burz. Częściej jednak wydarzenia te są nieszkodliwe i dają kolorowe pokazy wysoko w naszej atmosferze zwane zorzami polarnymi.
Parker Solar Probe został wprowadzony na rynek w sierpniu 2018 roku i zawiera cztery różne zestawy instrumentów. Wykonuje również okresowe przeloty planetarne obok Wenus, aby zwiększyć prędkość lub dostosować kurs, czasami robiąc po drodze oszałamiające obrazy. Następny taki przelot będzie miał miejsce w sierpniu 2023 roku.
Oczekuje się, że sonda Parker Solar Probe wykona 24 bliskie przejścia do Słońca podczas swojej siedmioletniej misji, która ma zakończyć się w połowie 2025 roku.