
Jeśli uważałeś, że ciemna materia jest trudna do zbadania, badanie ciemnej energii jest jeszcze większym wyzwaniem. Ciemna energia jest prawdopodobnie najbardziej subtelnym zjawiskiem we wszechświecie. Kieruje ewolucją kosmosu, ale jej skutki widoczne są tylko w skali międzygalaktycznej. Tak więc, aby szczegółowo zbadać ciemną energię, potrzebujesz wielu obserwacji szerokich obszarów nieba.
Dlatego dziesięć lat temu Departament Energii współpracował z astronomami przy budowie Kamery Ciemnej Energii (DECam). Jest to kamera astronomiczna o najwyższej rozdzielczości, jaką kiedykolwiek zbudowano, z ponad 60 obrazowymi matrycami CCD i rejestruje obrazy z rozdzielczością 570 megapikseli. Został zainstalowany na 4-metrowym Teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile, gdzie ma pole widzenia o szerokości ponad 2 stopnie, co jest czterokrotnością pozornej szerokości Księżyca.
W latach 2013-2019 DECam wykonał średnio 400-500 zdjęć w nocy, obserwując odległe supernowe, mierząc skalę, w jakiej galaktyki skupiają się razem i badając słabe soczewkowanie grawitacyjne międzygalaktycznej ciemnej materii. Dane te dały nam głębsze zrozumienie ciemnej energii i pomogły astronomom ograniczyć obserwacje, aby mogli lepiej dopasować modele teoretyczne do obserwacji.
Ale gdy DECam osiągnął pierwszą dekadę działalności, zespół postanowił zrobić coś nieco innego. Szerokokątny aparat o wysokiej rozdzielczości doskonale nadaje się do przechwytywania danych, ale jest również całkiem dobry do robienia niesamowitych zdjęć. Zespół skierował go więc na mgławicę NGC 6357, znaną również jako Mgławica Homar. Znajduje się około 8000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona i jest intensywnym regionem gwiazdotwórczym. Możesz zobaczyć wyniki na poniższym obrazku, co jest całkiem oszałamiające.
Obraz obejmuje około 400 lat świetlnych i pokazuje jasne, młode gwiazdy wśród gęstych obszarów gazu. Aby uchwycić szczegóły tego zdjęcia, zespół DECam wykorzystał filtry wąskopasmowe do wykonania zdjęć o określonych kolorach w mgławicy. Następnie połącz i pokoloruj te obrazy, aby stworzyć ostateczny obraz. To niesamowita demonstracja możliwości DECam.
Oczywiście, mając za sobą dekadę pracy, DECam nie ma zamiaru przestać w najbliższym czasie. Niedawno uchwycił milionowe zdjęcie, a z czasem może uchwycić jeszcze milion.