Pierwsza planeta poza naszą galaktyką odkryta?

Jeśli najnowsze odkrycie się potwierdzi, to będziemy mieć pierwszą egzoplanete odkrytą nie w naszej a innej galaktyce. Bowiem kandydatka na pierwszą planetę poza naszą galaktykę została zidentyfikowana w galaktyce Messier 51, znanej także jako Galaktyka Wir. Galaktyka Wir (również Messier 51, M51 lub NGC 5194) – galaktyka spiralna o anormalnym małym jądrze, położona w odległości około 23 milionów lat świetlnych, w gwiazdozbiorze Psów Gończych, blisko ostatniej gwiazdy dyszla Wielkiego Wozu, 3,5° poniżej Alkaida.

Grupa naukowców, którzy analizowali otrzymane dane z kosmicznego Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra dostrzegli nietypowy sygnał, którego jak przypuszczają źródłem może być planeta pozasłoneczna krążąca w nietypowym układzie gwiazd w innej galaktyce.

Na dzień dzisiejszy najdalszą potwierdzoną egzoplanetą jest Kepler-1606b, która oddalona jest od nas o 2870 lat świetlnych. Jest również kandydatka na jeszcze dalszą egzoplanetę (nie potwierdzona) która jest oddalona od Ziemi o prawie 5000 lat świetlnych, to obiekt oznaczony symbolem KOI-5889.01.

Jeśli przypuszczenia naukowców zostaną potwierdzone to przesuniemy granicę odkrywanych egzoplanet z 5000 lat świetnych do 23 milionów lat świetlnych bo taka jest odległość do Galaktyki Wir.

 

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową