Perseverance zebrał próbki z jednego z najlepszych miejsc do poszukiwania starożytnego życia na Marsie

Naukowcy z łazikiem Perseverance powiedzieli, że łazik zebrał kilka „kuszących” próbek skał organicznych ze starożytnej delty rzeki na Czerwonej Planecie. Próbki te zostały teraz składowane na planowaną przyszłą misję, która ma nadzieję odzyskać okazy i sprowadzić je z powrotem na Ziemię w celu pierwszego w historii powrotu próbki z Marsa.

Skały, które badaliśmy w delcie, mają najwyższe stężenie materii organicznej, jakie do tej pory znaleźliśmy podczas misji. I oczywiście, cząsteczki organiczne są budulcem życia, więc to bardzo interesujące, że mamy skały, które zostały osadzone w nadającym się do zamieszkania środowisku w jeziorze, które przenoszą materię organiczną.powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance, podczas konferencji prasowej w czwartek, 15 września.

Dzięki czterem próbkom pobranym w delcie, łazik zebrał w sumie 12 próbek. Możesz zobaczyć więcej szczegółów na temat każdej próbki na tej stronie NASA. Miejsce lądowania łazika, Krater Jezero, jest domem dla delty w kształcie wachlarza, która uformowała się około 3,5 miliarda lat temu, w miejscu, które wydaje się być zbieżnością marsjańskiej rzeki i jeziora. Perseverance bada obecnie skały osadowe delty, które powstały, gdy cząsteczki o różnej wielkości osiadły w niegdyś wodnym środowisku. Podczas swojej pierwszej kampanii naukowej łazik zbadał dno krateru, znajdując skałę magmową, która tworzy się głęboko pod ziemią z magmy lub podczas aktywności wulkanicznej na powierzchni.

Teraz w swojej drugiej kampanii naukowej łazik bada deltę, gdzie znalazł materiały organiczne. Chociaż substancje organiczne zostały znalezione na Marsie już wcześniej przez łazik Perseverance i Curiosity, to najnowsze odkrycie zostało dokonane na obszarze, gdzie w odległej przeszłości osady i sole osadzały się w jeziorze w warunkach, w których potencjalnie mogło istnieć życie. Farley powiedział, że na przykład znaleźli piaskowiec, który przenosi ziarna i fragmenty skał powstałe daleko od krateru Jezero – oraz mułowiec zawierający intrygujące związki organiczne.

„Grzbiet Dzikiego Kota” to nazwa nadana skale o szerokości około 1 metra, która prawdopodobnie uformowała się miliardy lat temu, gdy błoto i drobny piasek osiedliły się w parującym słonym jeziorze. 20 lipca łazik otarł część powierzchni Wildcat Ridge, aby móc przeanalizować ten obszar za pomocą instrumentu o nazwie Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals (SHERLOC). Analiza SHERLOC wykazała, że ​​próbki zawierają klasę cząsteczek organicznych, które są skorelowane z cząsteczkami minerałów siarczanowych. Minerały siarczanowe znalezione w warstwach skał osadowych mogą dostarczyć istotnych informacji o środowisku wodnym, w którym powstały.

Ta korelacja sugeruje, że gdy jezioro wyparowywało, zarówno siarczany, jak i substancje organiczne były osadzane, konserwowane i zagęszczane w tym obszarze. Osobiście uważam, że te wyniki są tak poruszające, ponieważ wydaje mi się, że jesteśmy we właściwym miejscu z odpowiednimi narzędziami w bardzo kluczowym momencie.powiedział naukowiec z SHERLOC Sunanda Sharma podczas briefingu prasowego.

NASA powiedziała, że ​​cząsteczki organiczne składają się z szerokiej gamy związków zbudowanych głównie z węgla i zwykle zawierają atomy wodoru i tlenu. Mogą również zawierać inne pierwiastki, takie jak azot, fosfor i siarka. Chociaż istnieją procesy chemiczne, które wytwarzają te cząsteczki, które nie wymagają życia, niektóre z tych związków są chemicznymi cegiełkami życia. Obecność tych specyficznych cząsteczek jest uważana za potencjalną biosygnaturę – substancję lub strukturę, która może świadczyć o przeszłym życiu, ale może również zostać wytworzona bez obecności życia.

Wybraliśmy krater Jezero do badania wytrwałości, ponieważ uważaliśmy, że ma największą szansę na dostarczenie naukowo doskonałych próbek – a teraz wiemy, że wysłaliśmy łazik we właściwe miejsce. Te pierwsze dwie kampanie naukowe przyniosły niesamowitą różnorodność próbek, które można sprowadzić na Ziemię w ramach kampanii Mars Sample Return.powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA ds. nauki w Waszyngtonie. w komunikacie prasowym.

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) współpracują w planowaniu sposobów sprowadzenia pierwszych próbek materiału marsjańskiego z powrotem na Ziemię w celu przeprowadzenia szczegółowych badań . W tej chwili plan zakłada, że ​​lądownik powrotny próbek wyląduje w pobliżu lub w kraterze Jezero, przynosząc małą rakietę, na którą zostaną załadowane próbki zebrane przez Wytrwałość. Dwa helikoptery podobne do pomysłowości zapewniłyby dodatkową zdolność do pobierania próbek z powierzchni Marsa. Po wystrzeleniu pamięci podręcznej z Czerwonej Planety inny statek kosmiczny przechwyci go na orbicie Marsa, a następnie sprowadzi z powrotem na Ziemię, być może od początku do połowy lat 30. XX wieku. Te pierwsze zebrane i zwrócone próbki mogą odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy życie kiedykolwiek istniało na Marsie?

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową