
Ten niebieski obłok z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycił barwny obszar w Mgławicy Oriona otaczający obiekt Herbig-Haro HH 505. Obiekty Herbig-Haro to jasne obszary otaczające nowo narodzone gwiazdy, które powstają, gdy wiatry gwiazdowe lub strumienie gazu wyrzucają z nich młode gwiazdy tworzące fale uderzeniowe, które zderzają się z pobliskim gazem i pyłem z dużą prędkością. W przypadku HH 505 wypływy te pochodzą z gwiazdy IX Ori, która leży na obrzeżach Mgławicy Oriona około 1000 lat świetlnych od Ziemi. Same odpływy są widoczne jako wdzięcznie zakrzywione struktury na górze i na dole tego obrazu. Ich interakcja z wielkoskalowym przepływem gazu i pyłu z jądra mgławicy zniekształca je w kręte krzywe.
Przechwycony za pomocą Zaawansowanej Kamery do Przeglądów Hubble’a (ACS) przez astronomów badających właściwości wypływów i dysków protoplanetarnych, obraz ujawnia jasne fale uderzeniowe utworzone przez wypływy, a także wolniej poruszające się prądy materii gwiezdnej. Mgławica Oriona jest zalana intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym od jasnych młodych gwiazd. Wrażliwość Hubble’a na światło ultrafioletowe pozwala astronomom bezpośrednio obserwować te wysokoenergetyczne wypływy i dowiedzieć się więcej o ich strukturach.
Mgławica Oriona to dynamiczny obszar pyłu i gazu, w którym powstają tysiące gwiazd. Jest to najbliższy Ziemi obszar powstawania masywnych gwiazd, co czyni go jednym z najlepiej zbadanych obszarów nocnego nieba i często celem Hubble’a. Ta obserwacja była również częścią urzekającej mozaiki Hubble’a Mgławicy Oriona , która połączyła 520 zdjęć ACS w pięciu różnych kolorach, aby stworzyć najostrzejszy widok, jaki kiedykolwiek wykonano w tym regionie.
info: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)