Parker wykonuje najbliższy i najszybszy przelot w pobliżu Słońca

Parker Solar Probe to mała sonda, który po prostu porusza się i przelatuje obok Słońca. 27 września wykonał swoje 17. bliskie podejście i prześlizgnął się zaledwie 7,26 miliona kilometrów nad warstwą “powierzchniową” Słońca (zwaną fotosferą).

To tylko najnowsze osiągnięcie sondy, która stała się również pierwszym w historii statkiem kosmicznym, który przeleciał przez koronalny wyrzut masy – i żył, aby opowiedzieć historię. To przejście CME miało miejsce 5 września 2022 roku, podczas 13. podejścia do Słońca.

Najnowsze osiągnięcie sondy zostało ustanowione przez asystę grawitacyjną przelot w pobliżu Wenus pod koniec sierpnia. Podczas największego zbliżenia sonda Parker Solar Probe poruszała się z prędkością 635 266 kilometrów na godzinę. Zarówno bliskie zbliżenie, jak i spotkanie CME to tylko dwa z wielu najważniejszych punktów misji, która planuje kontynuować badania Słońca i środowiska słonecznego do połowy 2025 roku. Jak dotąd statek kosmiczny jest w całkiem niezłym stanie, biorąc pod uwagę to, czego doświadcza podczas misji. Parker robi to wszystko w temperaturze do 1400 °C. Jego główne instrumenty są chronione przez ekranowanie, które pozwala im działać w środowisku o temperaturze pokojowej zbliżonej do normalnej.

Parker i jego słoneczne osiągnięcia
Naukowcy zajmujący się Słońcem wysłali Parkera, aby pomógł im zrozumieć niektóre z najbardziej zagadkowych aspektów aktywności naszej gwiazdy. Jego głównym celem jest korona słoneczna. Chcą dowiedzieć się, co ogrzewa koronę, śledząc przepływ energii, która ogrzewa tę najwyższą część atmosfery słonecznej. Ponadto chcą zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego wiatr słoneczny przyspiesza, gdy opuszcza Słońce.

Artystyczna wizja wiatru słonecznego ze Słońca (po lewej) oddziałującego z ziemską magnetosferą (po prawej). Parker Solar Probe bada ten wiatr u jego źródła. Źródło: NASA

Ponieważ Słońce jest w dużej mierze plazmą, chcą zrozumieć jego strukturę i pola magnetyczne, które istnieją i wpływają na przepływ plazmy ze Słońca przez wiatr słoneczny. Wreszcie, misja jest wyposażona do badania energetycznych cząstek płynących ze Słońca i określenia ich mechanizmu transportu.

O tym koronalnym wyrzucie masy
My na Ziemi doświadczamy koronalnych wyrzutów masy, gdy przechodzą one od Słońca w drodze przez Układ Słoneczny. Te potężne zdarzenia wyrzucają ogromne masy plazmy przez przestrzeń kosmiczną, poruszając się z prędkością od 100 do 3 kilometrów na sekundę. Wiele CME nie napotyka naszej planety, ale kiedy to robią, skręcają i rozciągają pole magnetyczne naszej planety. Rezultaty mogą wahać się od pięknych pokazów zorzy polarnej do zakłóceń komunikacji i sieci elektrycznych.

Fizycy słoneczni chcieliby być w stanie przewidzieć te niesamowite burze słoneczne. Od dawna chcieli zmierzyć siły, które napędzają CME. W szczególności chcą wiedzieć, co przyspiesza naładowane cząstki w eksplozjach do dużych prędkości. Mają nadzieję, że Parker może dostarczyć im danych na temat tego, co dzieje się na Słońcu w miarę budowania.

5 września 2022 roku Parker okrążał drugą stronę Słońca. Przeleciał zaledwie około 6 miliardów kilometrów nad powierzchnią. Wtedy wykrył CME w miarę jego budowania. Później statek kosmiczny przeszedł przez strukturę wyrzutu, doświadczył jego krawędzi natarcia, a następnie opuścił materiał. Był to dość ekstremalny CME i pozwolił Parkerowi zebrać dane o prędkości i gęstości fali uderzeniowej. Na szczęście ten nie uderzył w Ziemię. Gdyby jednak tak było, zdarzenie poważnie uszkodziłoby systemy komunikacyjne i prawdopodobnie spowodowałoby powszechne przerwy w dostawie prądu.

To najbliższy Słońcu CME, jaki kiedykolwiek zaobserwowaliśmy. Nigdy nie widzieliśmy wydarzenia tej skali na taką odległość.powiedział Nour Raouafi, naukowiec projektu Parker Solar Probe w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland, który zbudował statek kosmiczny w ramach harmonogramu i budżetu NASA, a obecnie zarządza i obsługuje misję.

Parker i Słońce
Aby uzyskać informacje naukowe do zrozumienia korony i CME, naukowcy potrzebowali statku kosmicznego, który mógłby zasadniczo przelecieć przez Słońce – a przynajmniej jego koronę. Tu właśnie wkracza Parker. Osłona termiczna, grzejniki pokładowe i system ochrony termicznej chronią go przed CME i wiatrem słonecznym. Podczas CME jedynym efektem, jaki odczuwał, był niewielki “moment obrotowy” – niewielka akcja obrotowa, którą natychmiast kompensował.

Przez resztę tego roku i do 2024 roku Parker będzie podążał za bliskimi orbitami wokół Słońca. Pod koniec 2024 roku odbędzie się ostatni przelot w pobliżu Wenus, który wyznaczy trzy ostatnie przejścia peryhelium na 2025 rok. W sumie naukowcy planują 24 przejścia peryhelium przed zakończeniem misji. Dane, które dostarcza, powinny otworzyć nowe okna wiedzy na temat wiatru słonecznego i procesów, które uruchamiają go w Układzie Słonecznym.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową