
Zespół naukowców korzystający z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba właśnie opublikował największe jak dotąd zdjęcie wykonane przez teleskop. Obraz jest mozaiką 690 pojedynczych klatek wykonanych za pomocą kamery bliskiej podczerwieni ( NIRCam ) teleskopu i obejmuje obszar nieba około osiem razy większy niż pierwszy obraz głębokiego pola JWST opublikowany 12 lipca, galaktyki, których wielu nigdy wcześniej nie widziało. Ponadto zespół mógł sfotografować jedną z najbardziej odległych galaktyk, jakie dotychczas zaobserwowano.
Naukowcy z Cosmic Evolution Early Release Science Survey (CEERS) powiedzieli, że mozaika pochodzi z płata nieba w pobliżu uchwytu Wielkiego Wozu. Zdjęcia zostały wykonane w ramach pierwszych obserwacji zespołu CEERS, który pracuje nad wykazaniem, że JWST może być skutecznie wykorzystywany do wykonywania przeglądów pozagalaktycznych, nawet gdy teleskop prowadzi inne obserwacje.
W poście na blogu na stronie CEERS Larson dodał, że zachęcał wszystkich do otwarcia dostępnych tutaj obrazów w wysokiej rozdzielczości , aby powiększyć i zbadać. Ale ostrzeżenie, wersje obrazów w najwyższej rozdzielczości są ogromne i nie działa tak naprawdę, aby patrzeć na nie na małych ekranach, takich jak telefon.
Na dużej mozaice znajduje się kilka godnych uwagi galaktyk, które pokazano na wstawce powyższego zdjęcia. Pierwsza to galaktyka spiralna z przesunięciem ku czerwieni z=0,16. Rozdzielczość obrazowania JWST ujawnia dużą liczbę niebieskich grup gwiazdotwórczych i gromad gwiazd.
Istnieje również system oddziałujących galaktyk z przesunięciem ku czerwieni 1,4, nazwany przez zespół CEERS „Space Kraken”, a także dwie oddziałujące galaktyki spiralne z przesunięciem ku czerwieni z=0,7. Poniższy obraz pokazuje te galaktyki, a także coś wyjątkowego: strzałka wskazuje prawdopodobnie pierwszą supernową odkrytą na zdjęciach JWST.
Inne wstawki pokazują oszałamiającą galaktykę spiralną, która, jak twierdzi zespół, podkreśla zdolność JWST do rozwiązywania obiektów o małej skali nawet w przypadku umiarkowanie odległych galaktyk, a także przypadkowe ustawienie galaktyki z ogonem pływowym i grupą czerwonych galaktyk.
Naukowcy z CEERS Collaboration zidentyfikowali obiekt – nazwany galaktyką Maisie na cześć córki szefa projektu Stevena Finkelsteina – który może być jedną z najwcześniejszych galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Podczas gdy znalezisko czeka na potwierdzenie, zespół opublikował na ten temat dokument. Galaktyka, której przesunięcie ku czerwieni nigdy wcześniej nie było widziane i byłaby nawet starsza niż SMACS 0723, który JWST sfotografował wcześniej. Astronomowie uważają, że JWST widzi tę galaktykę 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Jeśli jednak galaktyka Maisie zostanie potwierdzona, mogła powstać w ciągu zaledwie 290 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Było to w okresie zwanym Epoką Rejonizacji, kiedy pierwsze gwiazdy zaczęły się jonizować, gdy wodór zaczął się jonizować, umożliwiając pierwszemu światłu przeświecenie przez Wszechświat.