“On The Moon Again” – edycja 2022. Startujemy już 8, 9 i 10 lipca

W lipcu 1969 roku ponad 600 milionów ludzi na wszystkich kontynentach wraz z rodzinami lub przyjaciółmi podążyło za pierwszym krokiem człowieka na Księżycu przy radiu, czasem telewizji. Aby uczcić 50. rocznicę tego historycznego lądowania pierwszego człowieka na Księżycu, z inicjatywy NASA cykl imprez “On the Moon Again” zgromadził 1350 wydarzeń w 77 krajach w 2019 roku. Od tamtego pierwszego takiego wydarzenia jak wspólne oglądanie Księżyca na całym świecie, każdego roku chcemy ponownie poczuć ten entuzjazm w globalnym, uniwersalnym ruchu, przekraczającym wszelkie granice.

On the Moon Again odbędzie się w piątek 8 lipca, sobotę 9 lipca i niedzielę 10 lipca 2022 roku. Dla dużej części populacji Ziemi jest to okres letni i można oczekiwać, że pogoda będzie dobra. Te trzy daty zostały wybrane, ponieważ faza księżyca jest zbliżona do pierwszej kwadry, co pozwala na jakościową obserwację przez kilka godzin tuż po zachodzie słońca. Obserwując podczas tych trzech wieczorów na całym świecie, obserwatorzy będą odkrywać Księżyc nieprzerwanie przez 72 godziny! On the Moon Again rozpocznie się wieczorem 8 lipca na Oceanie Spokojnym, Tonga lub Nowej Zelandii, a zakończy się na Oceanie Spokojnym wieczorem 10 lipca na Hawajach i Tahiti.

To będzie kolejny sposób na uświadomienie sobie, że wszyscy żyjemy na tej samej planecie i pod tym samym niebem, tak jak w 1969 roku.

Jeśli jesteście zainteresowani uczestnictwem w obserwacjach to więcej szczegółów można znaleźć w wydarzeniu: On The Moon Again 2022 , gdzie również można wyrazić swoją chęć uczestnictwa i osoby zainteresowane będą informowane w najbliższych dniach o miejscach organizowanych przez mnie obserwacji (będzie to zapewne Powiat Myślenicki), miejsca muszą być wybrane ze względu na dość nisko nad horyzontem pojawiający się w tych dniach Księżyc. Oczywiście kluczową rolę odegra tutaj pogoda, która mamy wszyscy nadzieję będzie umożliwiała podziwianie Srebrnego Globu.

Jeśli nie możecie uczestniczyć w zorganizowanych obserwacjach lub nikt w Waszej okolicy nie przyłączył się do projektu “On The Moon Again” nic nie szkodzi. Wystarczy, że weźmiecie dowolny sprzęt optyczny: lornetkę, lunetę czy teleskop jeśli ktoś dysponuje takim sprzętem lub nawet nieuzbrojonym okiem będziecie obserwować Księżyc w tych dniach i pomyślicie, że w tym samym czasie, setki tysięcy ludzi wraz z Wami obserwują naszego jedynego naturalnego satelitę, który jest wyjątkowy w niepowtarzalny w Układzie Słoneczny.

Do zobaczenia pod niebem pełnym cudów.