Odkrywanie tajemnic galaktyk gwiazdotwórczych za pomocą ALMA

Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki wybuchowej, która produkuje nowe gwiazdy w tempie znacznie szybszym niż nasza Droga Mleczna. Badania te ujawniły wiele różnych cząsteczek, więcej niż kiedykolwiek wcześniej widzianych w takiej galaktyce.

Ten międzynarodowy zespół badawczy użył Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) do obserwacji centrum galaktyki wybuchu gwiazdowego NGC 253. Dzięki wysokiej czułości i rozdzielczości kątowej ALMA zespół wykrył w NGC 253 ponad sto gatunków molekularnych, znacznie więcej niż wcześniej zaobserwowano w galaktykach poza Drogą Mleczną.

Wyniki badań zebrano na podstawie kilku artykułów z ALMA Comprehensive High-Resolution Extragalactic Molecular Inventory (ALCHEMI), dużego programu prowadzonego przez Sergio Martína z Europejskiego Obserwatorium Południowego/Wspólnego Obserwatorium ALMA, Nanase Harada z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii i Jeffa Mangum z Narodowego Obserwatorium Radioastronomicznego.

Astronomowie odkryli, że w centrum NGC 253 znajduje się dużo gęstego gazu, który pomaga w tworzeniu gwiazd. Ten gaz molekularny jest ponad dziesięciokrotnie gęstszy od gazu znajdującego się w centrum naszej własnej galaktyki Drogi Mlecznej. Astronomowie odkryli także mnóstwo złożonych cząsteczek organicznych wokół obszarów aktywnego powstawania gwiazd. Kiedy chmury gazu zderzają się, tworzą fale uderzeniowe, które ułatwiają dostrzeżenie niektórych cząsteczek za pomocą teleskopów takich jak ALMA. Badanie ALCHEMI rozszerzyło atlas gatunków molekularnych poza Drogę Mleczną, podwajając liczbę zidentyfikowanych gatunków.

Wykorzystując uczenie maszynowe, astronomowie zidentyfikowali cząsteczki skutecznie śledzące różne etapy powstawania gwiazd. W ramach tych badań zaobserwowano także ulepszone gatunki, takie jak H3O + i HOC +, w rozwiniętych obszarach wybuchów gwiazdowych, co wskazuje na energię wytwarzaną przez masywne gwiazdy, która może hamować przyszłe powstawanie gwiazd. W NGC 253 wiele gwiazd eksplodowało jako supernowe, a te potężne wybuchy energii utrudniają gromadzenie się gazu w nowe gwiazdy.

Badanie ALCHEMI dostarczyło atlasu 44 gatunków molekularnych. Stosując w tym atlasie technikę uczenia maszynowego, badacze byli w stanie zidentyfikować, które cząsteczki są obecne na określonych etapach powstawania gwiazd. Identyfikacja znaczników może pomóc w ukierunkowaniu przyszłych obserwacji ALMA, szczególnie w kontekście przewidywanego zwiększenia czułości szerokopasmowej. To udoskonalenie, opisane w planie rozwoju ALMA 2030 , umożliwi jednoczesne śledzenie wielu cząsteczek znacznikowych, co jeszcze bardziej pogłębi wiedzę astronomów na temat powstawania gwiazd.

info:ALMA

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową