Filtr Blue 1 1/4″ (#2458303) 470 nm

Filtr Jasnoniebieski jest jednym z najczęściej wykorzystywanych filtrów. Jest to bez wątpienia najlepszy filtr do obserwacji Jowisza i Saturna. Na Jowiszu wzmocnieniu ulegają szczegóły pasów równikowych oraz Wielkiej Czerwonej Plamy. Na Saturnie uwidocznione zostają pasy jak też obszary okołobiegunowe. Filtr jest bardzo przydatny przy obserwacjach Marsa – pozwala on na dostrzeżenie występujących od czasu do czasu wysokich chmur, poprawia też widoczność czap polarnych przyciemniając powierzchnię planety.

Zalecany do obserwacji Merkurego gdzie poprawia widoczność trudnych w obserwacjach detali na powierzchni tej planety. W przypadku Wenus filtr umożliwia dostrzeżenie delikatnych struktur w pokrywie chmur.

Ciekawym zastosowaniem filtra może być obserwacja gwiazd podwójnych przy wyraźnej różnicy barw. Pomarańczowy silniej świecący składnik może zostać przyciemniony niebieskim filtrem przez co rozdzielenie układu na składniki staje się łatwiejsze. Filtr poprawia widoczność szczegółów na tarczy Księżyca, uwidacznia też warkocz jonowy przy obserwacjach komet.