Obserwatorium Astronomiczne dla Myślenic

Idea stworzenia obserwatorium astronomicznego dla Myślenic i okoli już od dawna pojawiła się w mojej głowie. Pierwsza próba podjęta została w roku w którym wystartował “Budżet Obywatelski w Myśleicach” niestety uwczesne władze zamiast pomóc czy choćby nie przeszkadzać w takiej inicjatywie, moim zdaniem robiły wszystko aby nawet uniemożliwić pojawienie się takiego projektuw fazie głosowania, stawiając wiele przeszkód czy wyboru lokalizacji. W związku z tym zaprzestałem jakiejkolwiek działalności w tym kierunku w Myślenicach.

Jak wiecie zapewne moją życiową pasją jest astornomia i propagacja tej dziedziny nauki, mam własne małe obserwatorium umiejscowione przy moim domu w miejscowości Osieczany, gdzie co chwilę ktoś prosi o możliwość zobaczenia ni obserwacji nocnego nieba. Niestety gabaryty oraz lokalizacja nie pozwalają na takie udostępnienie mojego obiektu. Od wielu lat obserwuję zwiększenie zainteresowanie wielu osób obserwacją zjawisk jakie zachodzą na nocnym i dziennym niebie dlatego postanowiłem podjąć kolejną probę materializacji “Obserwatorium Astronomiczne dla Myślenic”, mamnadzieję, że tym razem projekt zakończy się sukcesem i mieszkańcy miasta i gminy Myślenice będą mogli cieszyć się z publicznego i powszechnie dostępnego obserwatorium, gdzie wszyscy zainteresowani a wszczególności młodzież pozna piękno nocengo nieba.

Projekt ma obejmować budowę lub zakup niedużego gotowego obserwatorium, lokalizację i opiekę nad nim Gminy Myślenice lub Powiatu Myślenickiego oraz to co najważniejsze wyposażenie obserwoatirum w niezbędny sprzęt obserwacyjny.

Czy jest to możliwe? Oczywiście w Polsce powstaje wiele takich inicjatyw, które przy chęci i wspólpracy samorządów funkcjonują w znakomitym stopniu i pozwalają nie tylko na propagację astronomii jako nauki uniwersalnej ale również uatrakcyjniają turystycznie okolicę. Jednoczęsnie powstanie takiego obiektu pozwala na zachęcenie i inspirację młodego pokolenia do poznawania i poszeżania wiedzy o Wszechświecie, którego jestemy częscią.

Jeśli jesteś zainteresowany/ zainteresowana pomocą w ogranizacji tego projektu bardzo proszę o kontakt. Chcę zebrać grupę kilku osób którzy zeccą się zaangażować w projet i pomogą w jego organizacja, realizacji i co najważniejsze lokalizacji oraz pozyskaniu niezbędnych środków, które pozwolą nie tylko na powstanie ale i wyposażenie oraz utrzymanie publicznego myślenickiego obserwatorium.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Nazwa
Pola wyboru
Akceptuję Politykę Prywatności strony oraz zgadzam się na przetwarzanie danych na potrzeby udzielenia informacji czy odpowiedzi na treść przesłaną za pomocą formularza.