Obserwacje Słońca – bezpieczeństwo i porady

Do fotografowania Słońca z folią Baadera wykorzystuje się metodę fotografii w ognisku głównym czyli montujemy aparat (lustrzankę lub kamerę CCD) zamiast okularu , przy chęci zastosowanie filtra Baadera zalecana jest folia ND 3,8 która przepuszcza około 16 razy więcej promieniowania z racji tego nie nadaje się do obserwacji wizualnych ale idealne współpracuje z Solar Continuum który przyciemnia obraz i uwypukla szczegóły.

Innym rodzajem filtrów obiektywowych są filtry szklane posiadające lepsze parametry niż folia Baadera lecz ich cena jest spora i niejednokrotnie niedostępna dla początkujących miłośników astronomii.

Przez posiadany przeze mnie filtr Seymour Solar Glass Słońce ma kolor zółto – pomarańczowy i jest zbliżony bardziej do naturalnego wyglądu.

Bez względnie nie należy prowadzić obserwacji Słońca za pomocą samych filtrów okularowych, bez folii Baadera lub filtrów szklanych obiektywowych. Przy zakupie produktu teleskopo-podobnego producenci często dodają plastikowe filtry okularowe które ze względu na nie zabezpieczony obiektyw mogą pękać prosto w oko czego skutki będą tragiczne.

Najwyższą pólka obserwacji Słońca sa obserwacje z zastosowaniem specjalizowanych teleskopów słonecznych pracujących w długościach pasma H-alfa czy CaK. To jednak jest dość drogi sprzęt i nie zawsze dostępny w ramach budżetu przeznaczonego na astro-sprzęt. Najpopularniejsze teleskopy słoneczne to Coronado i Lunt lecz ceny tutaj zaczynają się od 3,5 tyś zł za najmniejsze instrumenty.

Słońce obserwowane w paśmie H-alfa jest czerwono-pomarańczowe efekty staja się bardziej dynamiczne i efektowne, bowiem możemy obserwować także chromosferę Słońca a więc protuberancji na granicy tarczy , wybuchów plazmy z efektownymi filamentami. Widzimy piękne słupy plazmy czy zawracająca materię za przyczyną pola magnetycznego.

Mniej popularną odmiana teleskopów słonecznych produkowanych przez Lunt’a są instrumenty CaK czyli wyposażone w filtry wąskopasmowe wapniowe, przepuszczające bardzo wąskie pasmo widmowe 2,4 angstrema. Widzimy przez nie obraz bardzo przyciemniony fotosfery oraz piękne granulacje.

Myślę iż zarysowałem delikatnie sposoby obserwacji Słońca, które jest naprawdę wdzięcznym obiektem zarówno do obserwacji wizualnej jak i do astrofotografii. Jest obiektem łatwo dostrzegalnym lecz zarazem bardzo niebezpiecznym i po raz kolejny podkreślam niezbędne minimum zachowania zasad bezpieczeństwa przedstawione powyżej. Zarazem jest to obiekt dynamiczny i zjawiska zachodzące jakie możemy obserwować są spektakularne i efektowne.

Zachęcam do dzielenia się wrażeniami z obserwacji i pogłębiania swojej wiedzy o naszej najbliższej gwieździe. Bardzo dużo materiałów można wyszukać w sieci oraz w organizacjach zajmujących się profesjonalna czy amatorska obserwacja Słońca jak choćby TOS w PMTA.