Obserwacje Słońca – bezpieczeństwo i porady

Kolejna metoda to obserwacje z zastosowaniem filtrów czy specjalistycznych folii do obserwacji Słońca (ND5).

Metoda dużo lepsza i dająca bardzo dobre efekty, a zarazem popularna w kręgu miłośników astronomii. Polega na umieszczeniu przed obiektywem filtra specjalistycznego (np. szklanego) lub wykonanego z folii Baadera ND5 pozwalającej na wizualne obserwacje Słońca. Metoda ta nadaję się zarówno do obserwacji wizualnych jak do fotografii Słońca (choć dla miłośników astrofotografii zalecana jest folia ND 3,8 która nie nadaję się do obserwacji wizualnych). Folia Baader ND5 przepuszcza zaledwie 0,0001% promieniowania słonecznego oraz blokuje promieniowanie ultrafioletowe co pozwala na bezpieczne obserwacje zarówno dla sprzętu optycznego jak i przede wszystkim dla naszych oczu. Koszt takiej folii w sklepach ze sprzętem astronomicznym waha się od 8 – 10 zł za kawałek 10 x 10 cm. Myślę że to naprawdę niewielka kwota za bardzo fajny filtr słoneczny. W sieci znajduje się sporo opisów jak wykonać samodzielnie filtr w zależności od instrumentu.W swojej karierze wykonałem już kilkanaście takich filtrów czy to za pomocą kartonu czy jak ostatnio z dekli z rur kanalizacyjnych które są dostępne w różnych średnicach. W sklepach astronomicznych są także dostępne za kilkanaście złotych gotowe plastikowe obejmy na filtry Baadera które są dostosowane do popularnych średnic teleskopów czy refraktorów.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie takich filtrów na lornetkę (oczywiście na obie jej części) co pozwala na duży komfort obserwacji i dużą mobilność takiego rozwiązania.

Co możemy zaobserwować przez takie rozwiązanie ? Przez folie Baadera Słońce ma kolor biały lub lekko szary a na jego powierzchni możemy zaobserwować przede wszystkim plamy słoneczne, zarysy cienie i półcienie, obszary aktywne na tarczy oraz pochodnie fotosferyczne, których musimy szukać przy brzegach tarczy.

Kolejnym uzupełnieniem obserwacji z zastosowanie folii Baadera jest zastosowanie filtrów wąskopasmowych (filtry okularowe montowane na okularze teleskopowym). Szczególnie popularnym jest tutaj filtr Baader Solar Continuum, który przepuszcza bardzo wąskie pasmo o długości 540nm i pozwala uwypuklić i uszczegółowić opisane wcześniej detale.

 

Kolor Słońca przez ten filtr jest zielony lecz naprawdę w niczym to nie przeszkadza wręcz tworzy bardzo fajny klimat obserwacji.