Nowy widok Mgławicy Stożek z VLT

Oto dramatyczny i spektakularny nowy widok Mgławicy Stożek widziany przez Bardzo Duży Teleskop (VLT). Mgławica ta jest częścią odległego obszaru gwiazdotwórczego NGC 2264, który znajduje się około 2500 lat świetlnych od Ziemi. Jego wygląd przypominający filary jest doskonałym przykładem kształtów, które mogą rozwijać się w gigantycznych obłokach zimnego gazu molekularnego i pyłu, znanych z tworzenia nowych gwiazd. Ogromny słup pyłowo-gazowy w kształcie stożka ma siedem lat świetlnych. Mgławica została odkryta pod koniec XVIII wieku przez astronoma Williama Herschela. Na niebie ta rogowata mgławica znajduje się w konstelacji Jednorożca, co jest zaskakująco trafną nazwą.

VLT jest obsługiwany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na Cerro Paranal na pustyni Atakama w północnym Chile. Ten nowy obraz został wydany z okazji 60 – lecia ESO.

Pierwsze obserwacje VLT zostały wykonane w 1998 roku. Obiekt składa się z czterech pojedynczych teleskopów, każdy ze zwierciadłem głównym o średnicy 8,2 m. Lustra są zwykle używane osobno, ale można ich używać razem, aby uzyskać bardzo wysoką rozdzielczość kątową. Cztery oddzielne teleskopy optyczne znane są jako Antu, Kueyen, Melipal i Yepun, które w języku Mapuche określają obiekty astronomiczne.

Wśród godnych uwagi odkryć VLT znajdują się pierwsze bezpośrednie widmo planety pozasłonecznej HR 8799c oraz pierwszy bezpośredni pomiar masy planety pozasłonecznej HD 209458b.

Teleskopy ESO wykonały tysiące obserwacji w ciągu ostatnich 60 lat, z których wiele – takich jak ten – zostało uzyskanych w celach informacyjnych. Jednak, jak mówi ESO, przytłaczająca większość czasu teleskopu ESO poświęcona jest obserwacjom naukowym, które pozwoliły nam uchwycić pierwsze zdjęcie egzoplanety, zbadać czarną dziurę w centrum naszej macierzystej galaktyki i znaleźć dowód na to, że ekspansja naszej Wszechświat przyspiesza.

info: ESO

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową