Nowy instrument daje VLT jeszcze ostrzejszy widok kosmosu

Bardzo Duży Teleskop (VLT) na Cerro Paranal w północnym Chile jest bez wątpienia jednym z czołowych obserwatoriów naziemnych. Ale nowy instrument na podczerwień zainstalowany niedawno na teleskopie sprawił, że VLT jest jeszcze lepszy.

Urządzenie o zwiększonej rozdzielczości Imager and Spectrograph (ERIS) zostało dostarczone do Chile w grudniu 2021 r., a pierwsze obserwacje testowe przeprowadzono na początku lutego tego roku. ESO, Europejska Organizacja Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, międzynarodowa organizacja, która koordynuje wykorzystanie VLT i kilku innych obserwatoriów, mówi, że ten instrument na podczerwień „będzie w stanie widzieć dalej i z większą szczegółowością, wyznaczając drogę w Układzie Słonecznym, obserwacje egzoplanet i galaktyk”.

Pierwsze oficjalne zdjęcie opublikowane przez ERIS weryfikuje to stwierdzenie. To zdjęcie powyżej pokazuje galaktykę NGC 1097, porównując widok ERIS, po prawej, ze zdjęciem tej samej galaktyki wykonanym poprzednim instrumentem, NACO, który składa się z Nasmyth Adaptive Optics System (NAOS) i Near-Infrared Imager i spektrograf (CONICA), po lewej.

Jak widać, nowy instrument pokazuje galaktykę z niewiarygodną szczegółowością. NGC 1097 znajduje się 45 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Pieca. Obraz z ERIS pokazuje wyraźniejszy obraz gazowego i pyłowego pierścienia, który leży w centrum galaktyki, z wyraźniejszym obrazem jasnych plam w otaczającym pierścieniu, które są gwiezdnymi żłobkami. Instrument ERIS łączy w sobie najnowocześniejszą kamerę termowizyjną, system kamer bliskiej podczerwieni — lub kamerę NIX oraz spektrograf pola integralnego (SPIFFIER – Spektrometr do obrazowania słabego pola w podczerwieni), z których oba wykorzystują laser – wspomagany system optyki adaptacyjnej w celu zwiększenia wydajności obrazowania. Optyka adaptacyjna koryguje efekty rozmycia atmosfery ziemskiej w czasie rzeczywistym. ESO twierdzi, że ERIS będzie działać przez co najmniej dziesięć lat i oczekuje się, że wniesie znaczący wkład w niezliczone tematy astronomiczne, od odległych galaktyk i czarnych dziur po egzoplanety i planety karłowate w naszym własnym Układzie Słonecznym.

Spodziewamy się, że ERIS nie tylko spełni swoje główne cele naukowe, ale ze względu na swoją wszechstronność będzie również używany w wielu innych przypadkach naukowych , miejmy nadzieję, prowadząc do nowych i nieoczekiwanych rezultatów.powiedział w komunikacie prasowym Harald Kuntschner, naukowiec projektu ERIS w ESO.

ERIS jest zamontowany na Teleskopie Głównym 4 VLT, a urzędnicy twierdzą, że modernizacja zapewnia kilka istotnych ulepszeń obiektu na nadchodzącą dekadę.

ERIS tchnie nowe życie w podstawowe możliwości obrazowania i spektroskopii optyki adaptacyjnej VLT. Dzięki wysiłkom wszystkich osób zaangażowanych w projekt na przestrzeni lat, wiele projektów naukowych może teraz korzystać z wyjątkowej rozdzielczości i czułości, jaką może osiągnąć ten instrument.mówi Ric Davies, główny badacz konsorcjum ERIS i badacz w Instytucie Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową