Nowo odkryta kometa Leonard może stać się najjaśniejszą w 2021 roku

Nowo odkryta kometa może stać się najjaśniejszą kometą 2021 roku. Astronom Greg Leonard odkrył kometę, która teraz nosi jego imię – C/2021 A1 (Leonard) – 3 stycznia 2021 r. w Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie. 

Astronomowie donoszą, że zdjęcia z odkrycia pokazują warkocz komety, co sugeruje, że możemy zobaczyć ładny widok charakterystyczny dla komet długi warkocz, gdy kometa Leonard zbliża się do Ziemi i Słońca.

Kometa jest wciąż daleko, obecnie znajduje się pomiędzy orbitami Jowisza i Marsa, kierując się do wewnątrz. 

Do peryhelium, czyli najbliższego zbliżenia się do Słońca, kometa dotrze około 3 stycznia 2022 roku. A więc będziemy mieli cały rok, aby zobaczyć, jak ta kometa staje się coraz jaśniejsza.

Jak wynika z wczesnych szacunków wskazują one, że może osiągnąć jasność wizualną około 5 mag. lub nawet 4 mag. i na początku grudnia 2021 r., jeśli wszystko się potwierdzi będzie można ją obserwować nieuzbrojonym okiem przy dobrym, ciemnym niebie.

Kometa ta będzie początkowo widoczna z półkuli północnej, a stanie się widoczna z półkuli południowej w grudniu 2021 r. i styczniu 2022 r. To może być najjaśniejsza kometa tego roku (chyba że zostanie odkryta nowa, jaśniejsza).

Niestety kometa w naszych szerokościach geograficznych będzie widziana zaraz po zachodzie Słońca, co utrudni obserwacje ale miejmy nadzieję, że dane nam będzie zobaczyć kolejną jasną kometę na naszym niebie.  

 

 

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową