Nowe zdjęcia Tytana z teleskopów JWST i Keck ujawniają rzadką obserwację

Naukowcy zajmujący się planetami bardzo oczekiwali wykorzystania widzenia w podczerwieni Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do badania tajemniczego księżyca Saturna – Tytana i jego atmosfery. Oczekiwanie w końcu dobiegło końca, a wyniki są spektakularne. Ponadto JWST miał niewielką pomoc od jednego ze swoich przyjaciół z obserwatorium naziemnego, pomagając w rozszyfrowaniu niektórych dziwnych cech na nowych obrazach. Okazuje się, że JWST właśnie sfotografował rzadkie zdarzenie na Tytanie: chmury. Na tych nowych zdjęciach białe obszary w pobliżu wierzchołka Tytana to chmury, prawdopodobnie utworzone z metanu. Wydaje się, że chmury uformowały się nad północnym regionem Tytana, znanym z jezior utworzonych z ciekłych węglowodorów.

Bogata w azot atmosfera Tytana okrywa księżyc jak całun, ponieważ jest o 50% gęstsza niż atmosfera ziemska i światło widzialne nie może przez nią przeniknąć. Ale astronomowie wymyślili pomysłowe sposoby patrzenia przez atmosferę – używając radaru, technik w podczerwieni i innych sztuczek, umożliwiając im dostrzeżenie szczegółów w atmosferze Tytana i co zadziwiające, nawet na powierzchni, aby zobaczyć cechy takie jak wydmy, a także węglowodorowe rzeki i jeziora. Podczas gdy astronomowie byli w stanie wykrywać chmury w atmosferze Tytana od 1995 roku, według planetolog Sarah Hörst, jest to rzadkie i Tytan może przetrwać lata bez wykrywalnych chmur.

JWST sfotografował Tytana 4 listopada. Wpis na blogu NASA szczegółowo opisuje , jak Sebastien Rodriguez z Universite Paris Cité jako pierwszy zobaczył nowe zdjęcia, gdy dane dotarły na Ziemię, a Rodriguez zaalarmował resztę zespołu w e-mailu:

Co za pobudka dzisiejszego ranka! Wiele alertów w mojej skrzynce pocztowej! Poszedłem bezpośrednio do komputera i od razu zacząłem pobierać dane. Na pierwszy rzut oka jest po prostu niezwykły! Chyba widzimy chmurę!

Kierownik projektu JWST Solar System GTO Heidi Hammel ze Stowarzyszenia Uniwersytetów Badań Astronomicznych (AURA) zareagowała podobnie:

Fantastycznie! Uwielbiam patrzeć na chmurę i oczywiste oznaczenia albedo. Czekam więc na widmo! Gratulacje, wszyscy!!!

Zespół szybko wezwał kolegów z Teleskopu Kecka na Mauna Kea na Hawajach w celu przeprowadzenia dalszych obserwacji. Seria zdjęć Kecka wykonanych około 30 i 54 godzin po JWST pokazała podobne chmury – prawdopodobnie te same – ale nieco przesunięte z powodu obrotu Księżyca względem Ziemi.

Obawialiśmy się, że chmury znikną, kiedy jeden i dwa dni później spojrzeliśmy na Tytana za pomocą Kecka, ale ku naszej radości chmury były w tych samych miejscach i wyglądały, jakby mogły zmienić swój kształt.powiedział Imke de Pater, profesor UC Berkeley w Graduate School, w komunikacie prasowym.

Astronomowie ostrzegają jednak, że ponieważ chmury nie utrzymują się długo na Tytanie ani na Ziemi, więc te widziane 4 listopada przez JWST mogą nie być takie same jak te widziane 7 listopada przez Kecka. Tytan jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym z gęstą atmosferą i jedynym ciałem planetarnym poza Ziemią, które obecnie ma cechy powierzchniowe, takie jak rzeki, jeziora i morza. Jednak w przeciwieństwie do Ziemi ciecz na powierzchni Tytana składa się z węglowodorów, w tym metanu i etanu, a nie z wody.

Nowe i kontynuowane obserwacje Tytana z JWST, w połączeniu z obserwacjami z teleskopów naziemnych, pomogą astronomom zrozumieć wzorce pogodowe na Tytanie. Ponadto nadchodząca misja na ten księżyc, zaplanowana na 2027 rok, zwana Dragonfly, również dostarczy więcej informacji. Dragonfly ma lądownik wielowirnikowy i oceni możliwość zamieszkania w unikalnym środowisku Tytana.

Zespół naukowy, który wykorzystał JWST do badania Tytana, wciąż pracuje nad swoimi danymi, więc te obserwacje są nadal w toku, a zespół podkreślił, że ich praca nie przeszła jeszcze procesu recenzji.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową