Naukowy próbują wyjaśnić “superbąbel” w mgławicy emisyjnej N44

W widoku nowego zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a dominują delikatne obłoki gazu i dziwny “superbąbel”.

Na zdjęciu mgławicy N44, która znajduje się w pobliskiej galaktyce zwanej Wielkim Obłokiem Magellana, można zobaczyć gaz wodorowy świecący wraz z ciemnymi pasmami pyłu i gwiazdami w różnym wieku, w złożonej strukturze około 170 000 lat świetlnych od Ziemi.

NASA powiedziała, że ​​„superbańka”, która pojawia się w górnej środkowej części obłoku gazu, jest szczególnie interesująca, ponieważ naukowcy próbują dowiedzieć się, jak powstała struktura o szerokości 250 lat świetlnych.

Jego obecność jest nadal czymś tajemniczym” – napisali pracownicy agencji w oświadczeniu, wyjaśniając, że istnieją dwie wiodące hipotezy. Jednym z nich jest to, że ogromne gwiazdy wydmuchały gaz za pomocą wiatrów gwiazdowych, ale zmierzone tam prędkości wiatru są „niezgodne” z tym, co sugerują modele. Inną możliwością jest być może eksplozja umierającej gwiazdy, która spowodowała zagłębienie w gazie. Uwiarygodnienie teorii supernowej jest dowodem na istnienie przynajmniej jednej pozostałości po supernowej w pobliżu „superbąbla.

Astronomowie zauważyli 5-milionową różnicę wieku między gwiazdami w superbańce a gwiazdami na krawędzi superbańki. NASA powiedziała, że ​​ta różnica wieku sugeruje “wiele zdarzeń formowania gwiazd w reakcji łańcuchowej” i wskazała na strefę intensywnego formowania się gwiazd w prawym dolnym rogu superbańki, która na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jest widoczna w kolorze ciemnoniebieskim.

Świecący gaz N44 oznacza go jako mgławicę emisyjną, rodzaj obłoku gazu, w którym molekuły są zasilane przez promieniowanie gwiazd. Gaz emituje energię świetlną, gdy zaczyna się ochładzać, tworząc efekt świecenia.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową