NASA zainspiruje świat, gdy próbki Marsa wylądują na Ziemi w 2033 r

NASA zakończyła przegląd wymagań systemowych programu Mars Sample Return Program, który zbliża się do zakończenia fazy projektowania koncepcyjnego. W tej fazie zespół programowy ocenił i udoskonalił architekturę, aby zwrócić naukowo wybrane próbki, które są obecnie w trakcie zbierania przez łazik Perseverance NASA w kraterze Jezero na Czerwonej Planecie. Oczekuje się, że architektura kampanii, obejmująca wkład Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zmniejszy złożoność przyszłych misji i zwiększy prawdopodobieństwo powodzenia.

Faza projektu koncepcyjnego polega na tym, że każdy aspekt planu misji jest umieszczany pod mikroskopem. Istnieją pewne znaczące i korzystne zmiany w planie, które można bezpośrednio przypisać niedawnym sukcesom Perseverance w Jezero i niesamowitym osiągom naszego śmigłowca marsjańskiego.powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Ta zaawansowana architektura misji uwzględnia niedawno zaktualizowaną analizę oczekiwanej długości życia Perseverance, który będzie głównym środkiem transportu próbek do lądownika pobierania próbek NASA, przewożącego pojazd Mars Ascent Vehicle i ramię do przenoszenia próbek ESA. W związku z tym kampania Mars Sample Return nie będzie już obejmować łazika Sample Fetch Rover ani powiązanego z nim drugiego lądownika. Sample Retrieval Lander będzie składał się z dwóch helikopterów do pobierania danych, opartych na projekcie śmigłowca Ingenuity, który wykonał 29 lotów na Marsie i przetrwał ponad rok poza pierwotnym planowanym okresem eksploatacji. Śmigłowce zapewnią dodatkową zdolność do pobierania próbek z powierzchni Marsa.

ESA Earth Return Orbiter i dostarczony przez NASA system przechwytywania, zabezpieczania i powrotu pozostają istotnymi elementami programu. Planowana data startu sondy Earth Return Orbiter jest na jesień 2027 rok, a Lander Retrieval Lander,  na lato 2028, próbki mają dotrzeć na Ziemię w 2033 roku. Oczekuje się, że wraz z ugruntowaniem architektury w tej fazie projektowania koncepcyjnego, program wejdzie w fazę wstępnego projektowania w październiku tego roku. W tej fazie, która ma trwać około 12 miesięcy, program zakończy rozwój technologii i stworzy prototypy inżynieryjne głównych komponentów misji. Ta udoskonalona koncepcja kampanii Mars Sample Return została zaprezentowana w maju delegatom z 22 państw uczestniczących w europejskim programie eksploracji kosmosu Terrae Novae.

ESA kontynuuje z pełną prędkością rozwój zarówno Earth Return Orbiter, który wykona historyczną podróż w obie strony z Ziemi na Marsa iz powrotem; oraz ramię do przenoszenia próbek, które automatycznie umieści probówki na pokładzie Orbitującego Kontenera Próbek przed jego wystrzeleniem z powierzchni Czerwonej Planety.powiedział David Parker, dyrektor ds. Eksploracji Ludzi i Robotów w ESA.

Odpowiedni wkład w kampanię jest uzależniony od dostępnego finansowania z USA i państw uczestniczących w ESA. Bardziej sformalizowane umowy między obiema agencjami zostaną zawarte w przyszłym roku.

Współpraca nad historycznymi przedsięwzięciami, takimi jak Mars Sample Return, nie tylko dostarcza bezcennych danych na temat naszego miejsca we wszechświecie, ale także zbliża nas do siebie tutaj na Ziemi.powiedział Zurbuchen.

Pierwszy krok w kampanii Mars Sample Return Campaign już trwa. Od czasu wylądowania w kraterze Jezero 18 lutego 2021 r. łazik Perseverance zebrał 11 przekonujących naukowo próbek rdzeni skalnych i jedną próbkę atmosfery.

YouTube player

Sprowadzenie próbek Marsa na Ziemię umożliwiłoby naukowcom z całego świata zbadanie próbek przy użyciu skomplikowanych instrumentów, zbyt dużych i zbyt skomplikowanych, aby wysłać je na Marsa, a także umożliwiłoby zbadanie ich przyszłym pokoleniom. Dotarcie próbek na Ziemię umożliwiłaby również społeczności naukowej testowanie nowych teorii i modeli w miarę ich opracowywania, podobnie jak próbki Apollo zwrócone z Księżyca przez dziesięciolecia. To strategiczne partnerstwo NASA i ESA zrealizuje cel dotyczący eksploracji Układu Słonecznego, który jest priorytetem od lat 70. XX wieku i w ostatnich trzech dekadach badań planetarnych National Academy of Sciences.

info: NASA

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową