NASA wybiera dostawcę do budowy swoich kosmicznych skafandrów Moonwalk

NASA ogłosiła, że ​​wybrała Axiom Space do budowy skafandrów kosmicznych dla następnych astronautów, którzy będą chodzić po Księżycu. Skafandry kosmiczne zostaną użyte w misji Artemis III, która ma wylądować na powierzchni Księżyca, a tych skafandrach swoją stopę na “Srebrnym Globie” postaw pierwsza kobieta. Axiom Space twierdzi, że nowe skafandry kosmiczne zapewnią astronautom zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu, zapewniając jednocześnie komercyjnie opracowane przez NASA systemy ludzkie potrzebne do dostępu, życia i pracy w mikrograwitacji, a także na Księżycu i wokół niego.

Nasz zespół w Axiom Space jest zaszczycony otrzymaniem tego pierwszego zlecenia na budowę skafandra kosmicznego nowej generacji. Cieszymy się, że możemy dostarczyć naszą wiedzę fachową, aby zaspokoić potrzeby eksploracyjne NASA, jednocześnie obsługując naszych klientów komercyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej i realizując przyszłe cele stacji kosmicznej które umożliwiają komercyjną gospodarkę kosmiczną.powiedział Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom Space. Suffredini pracował w NASA przez 30 lat i był kierownikiem programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2005-2015.

Axiom powiedział, że skafandry kosmiczne będą „ewoluować”, co umożliwi szybkie ulepszenia w celu wdrożenia lepszych, bezpieczniejszych technologii z biegiem czasu. Zapewnia również, że astronauci będą wyposażeni w najnowszą technologię i wydajny, solidny sprzęt. Zdjęcia lub grafiki tych nowych skafandrów kosmicznych nie są jeszcze dostępne. Artemis III ma wystartować w 2025 r. – z zastrzeżeniem opóźnień, ponieważ lot testowy Artemis 1 jeszcze się nie rozpoczął. Artemis III jest planowany jako druga misja załogowa Artemis i pierwsza załogowa misja lądowania na Księżycu w programie, a także pierwszy załogowy lot lądownika Starship HLS. Będzie to pierwszy spacer po Księżycu od czasu Apollo 17 w 1972 roku.

To, czego dowiadujemy się o Artemis III i przyszłych misjach na Księżycu i wokół niego, utoruje drogę misjom na Marsa. Skafandry kosmiczne umożliwiają nam dosłownie zrobienie następnego kroku.powiedziała Lara Kearney, kierownik programu Extravehicular Activity and Human Surface Mobility NASA.

NASA przeanalizowała propozycje od dwóch kwalifikujących się dostawców skafandrów kosmicznych, Axiom i Collins Aerospace, i wybrała Axiom Space do skafandra EVA do poruszania się po księżycu. Zamówienie ma wartość bazową 228,5 miliona dolarów. Ujawnionym wcześniej kluczem do umowy jest to, że NASA nie będzie właścicielem garniturów, ale je wynajmie. Oznacza to, że Axiom będzie odpowiedzialny za utrzymanie i aktualizacje. Axiom powiedział, że zbudują najnowszy projekt skafandra kosmicznego NASA xEMU i zostaną stworzone, aby zapewnić większą elastyczność i specjalistyczne narzędzia do realizacji potrzeb eksploracji i rozszerzenia możliwości naukowych w kosmosie. Projekt skafandrów kosmicznych xEVAS obejmuje podtrzymywanie życia, odzież uciskową i awionikę. Zespół Axiom Space zapewni NASA między innymi szkolenia z systemów xEVA i wsparcie operacyjne w czasie rzeczywistym. Przy budowie skafandrów Axiom Space nawiązał współpracę z jednym z poprzednich konstruktorów skafandrów NASA, Davidem Clark Company, a także Paragon Space Development Corporations i kilkoma innymi.

______________________
Spodobał Ci się wpis ? To postaw kawę


Zostań Patronem !

_______________________
Informacje bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową